aussiek

Sfat achizitie Volvo V60

10 posts in this topic

Buna ziua,va rog sa-mi dati cateva impresii despre Volvo v60 an fabricatie 2012-2013,doresc sa achizitionez acest model cu motorul de 163 cp cutie automata si nu stiu cat de fiabil e,daca e suficient de mare pt o familie cu doi copii,daca are o tinuta de drum buna si mai am cateva sute de intrebari...

Vreau sa mentionez ca ma pricep cat de cat la masini si am studiat mult piata si oferta se sh-uri iar concluzia la care am ajuns e ca la un raport calitate-pret acest tip de autoturism mi-ar satisface cerintele.

Astept cu nerabdare impresiile voastre,va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On ‎29‎.‎06‎.‎2017 at 11:41 AM, aussiek said:

Buna ziua,va rog sa-mi dati cateva impresii despre Volvo v60 an fabricatie 2012-2013,doresc sa achizitionez acest model cu motorul de 163 cp cutie automata si nu stiu cat de fiabil e,daca e suficient de mare pt o familie cu doi copii,daca are o tinuta de drum buna si mai am cateva sute de intrebari...

Vreau sa mentionez ca ma pricep cat de cat la masini si am studiat mult piata si oferta se sh-uri iar concluzia la care am ajuns e ca la un raport calitate-pret acest tip de autoturism mi-ar satisface cerintele.

Astept cu nerabdare impresiile voastre,va multumesc anticipat!

Salut! Eu am V60 din 2011 automat, 163 cp. Motorul este foarte fiabil si silentios pt un diesel singurul dezavantaj la mine e ca merg mai mult pe oras si ar fi fost mai ok un benzinar. Am 2 copii de 3 respectiv 2 ani deci la ambii am scaun in spate, unul e pozitionat pe dreapta iar celalat in mijloc ca sa poata sta si sotia langa ei in caz au "apucaturi" :) astfel dar exsta spatiu decent in spate...daca are si webasto din fabrica merita toate investitia deoarece iarna il programezi si pleci cu copii la gradinita cu habitaclul gata incalzit. De aproape 1 an de cand detin masina nu am investit decat in consumabile nici o alta problema nu am avut. Per totatal masina e confortabila la un drum lung (scaune, suspensii, insonorizare). Ideea e ca pe langa ce ai studiat sa te convinga cand mergi la drive test cu ea si ca si sfat la achzitie dai jos borna de la bateria am cititi si aici pe forum cateva cazuri unde s-a cumparat masina cu 150.000 km si dupa schimbarea bateriei au aparut in bord 250.000 merita facut testul :)

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru informatiile utile, DhanyEL. Spor in toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este mica masina pt o familie cu 2 copii, eu am astfel de masina insa nu o folosesc decat foarte rar in concedii, pt copii un XC90 este mai bun iar un V70/XC70 sau V90 este perfect . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,va multumesc mult pt raspunsurile voastre,sunt de real ajutor!Adevarul este ca suntem in dilema,sigur ne cumparam Volvo iar de cateva zile ne uitam si la xc60,cred ca e mai potrivit acest model si incerc sa ma orientez catre un D3 sau D4 DIN 2012-2013.

Poate imi puteti spune ceva de aceste motoare de 2l,e adevarat ca D4 e in 5 pistoane si e de conceptie Volvo 100%?

Sunt ok cutiile automate la aceste modele?

Multumesc anticipat pt ajutorul vostru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre V60 si XC60 eu as alege XC70.

XC70-ul e mai spatios decat ambele, e un design putin diferit, dar daca-ti place, e mai mult decat OK.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, aussiek said:

Poate imi puteti spune ceva de aceste motoare de 2l,e adevarat ca D4 e in 5 pistoane si e de conceptie Volvo 100%?

Toate motoarele in 5 (indiferent de capacitatea cilindrica - 2.0, 2.4, 2.5) sunt Volvo.

1 hour ago, aussiek said:

Sunt ok cutiile automate la aceste modele?

Ca general rule of thumb, sunt 3 cutii mari si late. Cea cu 5 trepte (AW55), cea in 6 (TF80) - pusa pe V60 si XC60 si cea in 8 care n-am idee cum se cheama ca inca nu se strica. :))
AW55 nu gasesti pe masinile care te interseaza, asta inseamna ca raman doar cele cu TF80. Cutia e lenta dar ok, atat timp cat e in mintile ei si nu da socuri la cuplarea treptelor/schimbarea vitezelor. Necesita ceva maintenance (schimb ulei la cel mult 60K km) dar daca ai 'grija' de ea si putin noroc nu ai probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pt sfaturi,chiar imi prind bine mai ales ca nici macar nu am condus vreun Volvo pana acum!Am vorbit cu prieteni care au xc 60 sau au avut si cei care le mai au sunt incantati si cel care nu o mai are regreta si cauta sa si cumpere din nou una!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari din nou,am fost acum doua ore la un dealer auto care aduce mașini la comanda si am vazut pe platforma de licitații de unde își procura mașinile un XC 60 superb r -design d4 163 cp cu tracțiune fata si 133000 km,an fabricație 2012 pe care este probabil sa mi-l aducă acasa la 19500-20000 euro.

Echiparea mașinii si look-ul ei e impecabi

l singura problema pt mine ar fi ca mi se pare destul de scumpă si nu stiu daca se justifica banii?

Din experiența voastră merita banii acest model chiar daca e din 2012?

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De principiu dealerul face profit mare ,mai cu seama ca o aduce dedicat.Insa depinde de fiecare cumparator ce pret accepta.

S-au smecherit si astia  aducind acum Volvo (cu dedicatie sau la liber) mai sigur ca se vind decit se dadeau (vindeau) acum 10 ani , noroc mare cu licitatiile minune.:)

Avind sau implicind un posibil buget de 20oooE cum ai, trebuie sa faci ceva analize si calcule urmarind mai multe masini din acest model. Este o parere  prieteneasca:)

Bafta in alegere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now