chaton

Placute frana

11 posts in this topic

Am schimbat placutele fata. Intrebarea mea e legata de montaj, e normal sa fie montate asa inclinate ( fata placutei nu e paralela cu cea a discului)? Nu stiu cat de bine se observa asta in poze.

20170701_181240.jpg

20170701_181303.jpg

20170701_181252.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acela este sanfrenul plăcutei, nu te-ai uitat la ele cum arata înainte sa le pui? Este foarte bine ce e acolo

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia ieri m-am uitat la ele si mi s-au parut ciudat montate. Acum m-am linistit. Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca mi se incalzesc cam tare discuri de se simte si janta calda (chiar fierbinte as zice). Initial am crezut ca poate sunt de vina placutele, ce altceva poate fi? cumva centrala pompa? ca asa mi-a zis si mecanicul dupa ce le-a schimbat si mi-a completat lichidul de frana, daca se mai incalzesc e de la pompa.

 

PS: mi-a gresat pistonasele alea, a curata acolo de ceva pilitura. Cica sunt montate bine, am fost la altul astazi.

Edited by chaton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odata ce se inlocuiesc placutele exista un termen  minim de rulaj ,sa ii zic asa,de ~200km insa poate fi practic si 500km. Dupa acest moment cind placutele se pasuiesc pe discul de frina  abia de atunci te gindesti cum ca frinele sint sigure si nu se mai incalzesc asa de repede.

Asa de control trebuie sa ti se faca cursa max si min pentru pistonase sa alunece foarte usor la cea mai mica atingere a pedalei de  frina ,placutele se culiseze foarte usor in port-etrieri  "murdarite" cu vaselina dedicata si in mod special sa ai lichidul schimbat ca nu este scump nici el si nici operatiunea.

Asta, ca este vorba de sistemul de frinare .

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers cred ca vreo 800km cu placutele astea noi (sunt Textar) si tot incalzeau plus ca se vedea janta foarte murdara, la pedala nu se simte nimic, frana tine. Apoi ieri am fost la alt mecanic care le-a curatat, gresat, completat ulei frana. Si am facut apoi  vreo 80km iar cand am oprit frigea in draci discu, etrieru si janta era calda bine de tot in conditiile in care nu prea am piscat foarte tare frana. Eu inteleg ca discu e normal sa se incinga dar si janta??

C30u are vreun senzor de atentionare in cazul in care discurile se incing prea tare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh,senzor!!!:)  Cind Iti ajung discurile la o temperatura de sute de grade (arata violacee culoarea lor) atunci isi pierd proprietatile in a conferi forta de frecare mare ,implicit nu mai ai frine sigure.

Totusi dupa ce au ajuns discurile incinse ridica masina pe cric si vezi daca vreo roata este infrinata ori in stationare  sa incerci sa o impingi cu mina usor trebuind sa  se miste  liber ,neinfrinata.

Transferul de caldura de la disc (fonta) care janta din aliaj (aluminiu) ,este cumva interzis!!?:) Hai ca am vorbit destul......

.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca port-etrieri sunt curati, culisantele neruginite, curatate si gresate, iar placutele sunt bune... Ori inlocuire etrieri, ori kit de reparatie. Pompa de frana este putin probabil sa genereze acest fenomen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca de astazi si-a mai revenit, in sensul ca nu mai frige janta, e doar calda. Cred ca initial problema era de la etrierii murdari si pistonasele negresate iar apoi s-au incazilt foarte tare pana a luat din nou forma discului. Oricum mai trec zilele astea cu ea pe la mecanic sa verifice returu de la pompa de frana sa nu fie de la aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, nu mai sunt probleme cu franele. In schimb trebuie sa schimb rulmentii pe fata. Se schimba cu sau fara fuzeta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentii pot fi afectati de caldura degajata de discuri (dupa cum v-am spus se pare ca se incalzesc cam tare, insa 2 mecanici mi-au zis ca asa e normal)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now