Vladv50d2

Planetara v50 1.6 d2 2011

11 posts in this topic

Salutare! 

Am ceva probleme cu planetara de pe stanga (cea scurta) din cauza ca am mers ceva timp cu ea avand burduful spart cel din partea langa cutie, de curand l.am schimbat a mers normal cam 2 zile dupa care a inceput din nou sa aiba momente cand se aude un troncanit atunci cand calc ambreiajul sa schimb treptele de viteza in special cand fac frana de motor. Am verificat.o in viraj maxim dreapta cu 20-30km/h si se aude troncanind. Cred ca e dusa..asa e?

Acum dupa ce am dat 280 ron pe burduful ala cu coliere etc..pe original..ca nu am gasit altfel, n.am gandit sa o schimb numai ca nu prea gasesc si n.am chef sa cumpar una noua pe original ca sigur e scumpa daca numai burduful a fost atat.. am vazut pe ebay ceva numai ca l-a specificatii nu apare si motorizarea mea (http://www.ebay.com/itm/OPparts-CV-Axle-Shaft-fits-2004-2013-Volvo-S40-C70-V50-/191984434500?fits=Make%3AVolvo%7CModel%3AV50&epid=112544782&hash=item2cb329fd44:g:eh8AAOSwIQdZMcr7&vxp=mtr)

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi s-ar potrivii cea de pe ebay? in poza pare identica cu a mea. nu stiu nici ce cod OEM are planetara mea..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg decât originale, și din păcate D2-urile sunt cunoscute pt probleme cu planetarele.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc! ma poti ajuta cu un pret orientativ pentru asta? si un sfat daca se merita sa o reconditionez? ea ar mai merge si asa dar cinestie cat... si cand incepe sa troncane ma ia groaza plus ca la 20-30km/h in demaraj cam vibreaza , asta cred ca tot planetra e de vina nu? sper ca nu va stresez cu prea multe intrebari incerc sa ma lamuresc si eu cu niste lucru sa stiu ce am de facut, merci! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vibratul este tot din planetare, din experienta iti spun ca vibratia apare de la planetara dreapta. Am vazut si planetare reconditionate, care din pacate faceau la fel, daca era doar una nu trageam concluzia ca nu merge partea cu reconditionatul.

 

Si tot din pacate, planetare se gasesc doar OE Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok deci e groasa treaba! Va multumesc mult pentru informatii! O zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , am o intrebare legat de planetare la v50 1.6 d d2, uitandu-ma sub ea am observat ca planetarele la mine sunt de grosimi/diametre diferite , cea din dreapta e mult mai groasa fata de cea din stanga la voi e la fel sau a fost oare schimbat ceva la mine, detin masina de putin timp si nu stiu ce si cum e cu ea. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal sa fie asa . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, sincer mie nu prea mi se pare normal , e foarte dubios de ce sa fie una mai goasa decat cealalta care ar fi motivul , maine daca am timp am sa le masor diametrul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca au lungimi diferite . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dubios , totusi nu mi se pare corect sa fie, cea mai scurta fiind mult mai groasa , iar cea lunga mai subtire , din conta ar fi trebuit sa fie invers , si daca stai bine sa te gandesti forta de torsiune e cam aceeasi pe ambele roti, la ford mondeo nu e asa , la logan nu , si mai cunosc cateva din masini la care ambele planetare sunt de aceeasi grosime . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

G, o fi fost schimbata cu una de pe PolarParts, ca alea știu ca erau subțirele rau

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now