MihaiS60

Dimensiune frane S60

27 posts in this topic

Stie cineva la Volvo S60, D3, noiembrie 2011, ce dimensiune au discurile de frana pe fata si pe spate? eu am gasit ceva pe ebay dar nu-mi este clar daca se nimeresc.

Modelul este R-Design, dar nu stiu daca are de a face cu franele.

De exemplu, cele de mai jos sunt in regula?

Frane fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu sunt de 300

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai de ce sa faci tiganii. Le masori si cumperi OE sau ATE, orice altceva nu merita si va ajunge sa te coste mai mult in the long run.

Edited by MMMihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

Stiu ca in trecut Volvo si Ford lucrau impreuna avand probabil aceiasi furnizori, iar Ebay-ul imi spune ca sunt compatibile. Piesele originale de Ford sigur nu sunt tiganii, iar de ATE sa nu aud. Am aruncat doua seturi pana acum pana in 5 mii de km. Aftermarket nu pun decat Textar. Nu zic ca sunt cele mai bune, insa am avut numai experiente pozitive cu ele.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

topicul este despre dimensiunea franelor, te rog respectuos sa ramai ontopic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu le-am masurat inca, maine intru in posesia masinii, stiu insa ca trebuie schimbate franele curand, si incercam sa-mi fac o idee despre ce pot gasii pe online.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nu le-am masurat inca, maine intru in posesia masinii, stiu insa ca trebuie schimbate franele curand, si incercam sa-mi fac o idee despre ce pot gasii pe online.

Dimensiubea difera in functie de motorizare , probabil si piata etc. Deci pune mana pe ruleta sa fii sigur , in estenta sunt de 300 mm .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, pe d3 stock sunt de 300mm, iar daca zici ca ai r-desing sunt mai mari un pic de 16.5" iar pe spate sunt 280 sau tot 300mm 

 

 

IMG_3448.PNG

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,

asa este, am fost la Volvo si am intrebat, am primit si o lista de preturi plus codurile pieselor

31341382 disc fata 123 Euro bucata

30793941 placute fata 118Euro set

31471746 discuri spate 107 euro bucata

31317482 placute spate 98 euro set

Am luat deja placutele, scrie pe ele ATE JURID. Mi-a recomandat mai sus un coleg, firma ATE, insa nu ma asteptam sa fie chiar producatorul original. Eu am avut recent experiente negative legat de piese de la firma ATE, dar pe un BMW.

Ma gandesc ca poate piesele facute pt. Volov vin din alta sursa/fabrica, si au alta calitatecei ce ati folosit piese aftermarket ATE, ce experiente aveti, au fost ceva probleme?

numai bine,

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si as mai adauga ceva. Exista senzor de uzura la placute? dupa cum arata placutele nu par a avea un locas pentru acel senzor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Va salut,

asa este, am fost la Volvo si am intrebat, am primit si o lista de preturi plus codurile pieselor

31341382 disc fata 123 Euro bucata

30793941 placute fata 118Euro set

31471746 discuri spate 107 euro bucata

31317482 placute spate 98 euro set

Am luat deja placutele, scrie pe ele ATE JURID. Mi-a recomandat mai sus un coleg, firma ATE, insa nu ma asteptam sa fie chiar producatorul original. Eu am avut recent experiente negative legat de piese de la firma ATE, dar pe un BMW.

Ma gandesc ca poate piesele facute pt. Volov vin din alta sursa/fabrica, si au alta calitatecei ce ati folosit piese aftermarket ATE, ce experiente aveti, au fost ceva probleme?

numai bine,

Mihai

Nu pot sa iti spun din experienta personala , dar cel mai bine mergi pe oem din cate spun oamenii pe forum .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, omul a spus ca a descoperit ca placutele/discurile VOLVO OE sunt fabricate de ATE.
Exista niste diferente intre OE si ATE, cea mai evidenta fiind stratul de protectie ('rodajul') care la OE lipseste, spre deosebire de ATE. Evident, zic eu, nu sunt chiar aceeasi chestie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile de frana la Volvo S60 2 nu sunt ATE . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

vrei sa spui ca decat placutele sunt ATE? Detaliaza te rog, Cine este producatorul discurilor. In general discurile si placutele vin de acelasi producator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..stiu ca la S/V60  perechea discuri-placute  o face firma Jurid  chiar daca au sistem frinare inventat de  A.Teves .Compatibilitatea este maxima.

In ideea ca nu faci Nurburgring lunar asa ca si hobby , eu zic ca nu ai de ce a te preocupa chiar daca pui ATE.  Sa fim seriosi:)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasez o poza pentru elucidarea misterului. Plus bonus cu inculpata. Din ce am citit si pe alte forumuri, JURID este producatorul, iar faptul ca scrie si ATE inseamna ca sunt compatibile cu sistemul de franare de tip ATE si nu faptul ca ATE este producatorul.

WP_20170715_11_48_49_Pro.jpg

WP_20170711_19_26_02_Pro - Copy.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este simplu. Le fabrica Jurid, ATE le cumpăra de la ei și le branduieste, și le vinde la VOLVO care le branduieste și el mai departe după care ți le vinde la x2 prețul.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile fata au decat  inscriptionarea VOLVO si ceva identificatori numerici pe cercul interior. In rest nici un nume de producator. Scrie pe folia de plastic cu care sunt invelite, made in Sweden. Discurile spate insa nu au nici o inscriptionare, doar folia de plastic ca si la cele de pe fata. Pe cutiile de carton, inafar de sigla Volvo si codul piesei plus alte date ale dealerului nu am identificat vre-un nume de producator. Discurile vin cu suruburi noi pt portetrier.

Placutele spate sunt facute de TRW si vin cu ceva suruburi noi si tablitele antivibratie.. La astea se vede clar, este scris pe ele.

Am montat deja placutele si discurile fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Mai fac o incercare si pe acest topic: vreau sa schimb discurile pe spate (pline, din fabricatie) cu unele ventilate si nu sunt sigur ca pot sa fac chestia asta fara alte complicatii (ma gandesc la grosimea diferita a celor doua tipuri de discuri si latimea etrierului). As vrea sa pun ventilate nu pentru ca ”rup” vaile si muntii patriei, ci doar pentru ca reprezinta un progres, iar diferenta de pret este neglijabila.

Multumesc pentru eventualul raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce model auto ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
VIN YV1FS5251B2020114
   
Car Model Volvo S60 (2011 to 2018)
Body shape 4-Doors
Model year 2011
Factory code 2
Chassis No. 020114
   
Engine type D5204T2
Transmission type M66

In VIDA am vazut ca listeaza ambele tipuri de disc, dar o opinie competenta m-ar pune la adapost de o achizitie eronata.

Merci pentru disponibilitate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CDan cred ca glumesti cu discurile spate cand tu ai 

WHEEL BRAKES TYPE FRONT Brake discs 16'

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now