LucianBBN

Distantiere Volvo S40 2007

9 posts in this topic

A montat cineva? Imi dati ceva sfaturi? 

Ma intereseaza doar pt partea spate. As dorii sa le aduc un pic mai in linie cu aripa....avand in vedere ca stau cam lesinate acolo fata de partea fata care este la linie cu aripa. Mentionez ca acum am montate cauciucuri 225 45 17 . 

Multumesc de sfaturi si imi cer scuze daca s a mai discutat pe undeva...dar eu nu am gasit. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar in felul acesta nu ar creste ecartamentul spate? Si in felul acesta nu ar fi mai mare decat cel de pe fata? Si nu ar afecta stabilitatea masinii? Din cate am vazut sunt multe masini care au diferente de ecartament. Din cate stiu (putinul pe care-l stiu), unul dintre motive este stabilitatea.

As pune mai degraba niste jate ingropate, adica acelea concave. In felul acesta ar oferi o iluzie optica pe circumferinta exterioara. Ar parea mai iesite in afara.

Ca de ex.:  Image result for jante autoRelated image

Doar imi dau cu parerea. Sper ca n-am iritat. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stabilitatea din punctul meu de vedere ar fi mai mare...cu acele flanse. Stiu ca merge si cu jante iesite....insa e mai scumpa toata afacerea. 

Totusi eu zic ca nu afecteaza cu nimic nici unghiul de fuga nici comportamentul masini, chiar cred ca il va imbunatatii. 

Am mai avut masini cu flanse distantiere si nu am avut nici o problema. 

Intrebarea mea este legata de cat de mari pot fi aceeste distantiere pt Volvo S 40 cu jante de 17 originale si cauciucuri 225 45 17? Avand in vedere ca nu cunosc pe nimeni in Slatina care sa mi ofere aceste informati. Tot citesc si ma documentez si nu ajung la nici o concluzie. 

Si nici nu vreau sa arunc banii pe fereastra si apoi sa mi para rau. 

Multumesc mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1-0 ar trebui sa stie chestii de genul despre P1 (S40). Il cheama onezero pe forum, Arthur A... ceva pe facebook. Cauta-l in grupul posesorilor de bolbo.

25mm cu arcuri stock suna doable, lasata sunt destul de sigur ca atinge in aripa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, parerea mea e ca stabilitatea ar creste doar in cazul unei masini cu tractiune spate, dar S40 are tractiune fata. In fine. Sunt departe ca de la cer la pamand de a fi un expert.

Eu zic sa cauti un service bun de design pentru masini, fie in Slatina, Craiova, Pitesti, Bucuresti (banuiesc ca ai vreodata drum pe undeva), si sa mergi sa-i intrebi. E clar ca oamenii care se ocupa special cu asa ceva iti pot oferi informatii tehnice. D.p.m.d.v. datele tehnice nu-s de neglijat. Cred ca ele primeaza aspectului frumos pe care l-ar capata masina.

Oricum, succes! Ceea ce as vrea e ca, dupa ce finalizezi lucrarea, sa pui ceva poze sa vedem si noi cum se prezinta (daca nu ai nimic impotriva). Eu am tot S40 II, si mi-ar placea sa vad ce schimbare se produce. Poate imi vin si mie idei :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 2 cm am de la h&r

Din Al daca trebuie discutam pe pm

 

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut astazi o proba rudimentara sa vad cat de mult pot sa le scot in afara. Am pus niste saibe si am scos roata in afara 1,5 cm....mai mult nu mai puteam prinde roata sa o las pe asfalt. Dar va pot apune ca merge scoasa in afara cam 2,5 cm. Asa ca urmeaza achizitia flanselor. Va pun si niste poze. 

IMG_2470.JPG

IMG_2471.JPG

IMG_2472.JPG

IMG_2473.JPG

IMG_2474.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now