Xwinner

probleme servodirectie

8 posts in this topic

de vreo 2 saptamani incoace am observat ca volanul se misca din ce in ce mai greoi, mai ales in intersectii cand sunt cu a 2.a si incerc sa iau virajul. Problema  e ca in momentul in care intorc masina/dau cu spatele etc (adica viteza f mica/stationar) volanul se misca mai oke, dar in mom in care am peste 10km/h, volanul devine teapan, mai ales ca folosesc amandoua mainile sa iau viraje in intersectii. Imi puteti da un indiciu cam care ar fi problema inainte sa merg cu ea in service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa verifici nivelul lichidului de servo. Cel mai probabil ai pierderi, poate pe la caseta de directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult de informatie :).

P.S. avand in vedere comunitatea mica din romania de detinatori de volvo comparativ cu grupul vag si altele, chiar apreciez de fiecare data  raspunsurile aproape imediate la intrebari. :)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva cum se poate verifica nivelul de lichid din servo? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai pe bidonas nivel MAX si MIN, desfiletezi capacul si verifici , cam acestea sunt metodele. Ar fi recomandat sa-l mai si inlocuiesti la 2 ani, atuci vei observa eventuale imbunatatiri. Daca nu aveai lichid ai fi auzit niste pocnituri la viraj maxim stanga/dreapta ( aer in instalatie).

PS. Bidonasul este pe partea dreapta a masini langa far. Pe capac ai desenat un volan.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc colegu. sa inteleg ca la mine de vina ar fi pompa si nu lipsa de lichid deoarece acum mi.e aproape imposibil sa iau virajele pe loc, eventual folosesc servomuschi si un pic de demaraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba lichidul de servodirectie si vezi dupa aceea. Este operatiunea cea mai simpla si cea mai ieftina, iar rezultatele pot fi uimitoare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now