Rosf

Ce ne place la xc60-ul nostru...obligatoriu cu poze

13 posts in this topic

Salut iubitorilor de Volvo!

Sunt fan Volvo din 1999.Prima mea masina cumparata din banii mei adica munciti de mine a fost...un Volvo 343 cu motor benzinar de Dacie adica motorul Renault de 1400 cm3.Ma gandeam ca daca am nevoie de piese la motor se potrivesc de la Dacie...si asa era.Ne-am iubit 3 ani dupa care ne-am despartit cu regret.... Dupa 13 ani ne-am regasit. Volvo V40 D2 negru frumos si destul de nervos dar mititel pentru o familie cu un copil de 7 ani so bicicleta in dotare care o caram pe...bancheta.Am zis :ne trebuie ceva mai mare in care sa ne simtim in siguranta si care sa ne ofere aceeasi placere de a conduce.Si ...am cumparat: Xc60 D3 My 2015 automata tot negru dar nu cu VEA! Second hand.

Ce imi place la XC60- meu: 

- motorul in 5 cilindrii 2 l cum toarce la relanti si cum se chinuie sa traga cu doar  cei 136 cp intr-o depasire.Ce urmeaza:  Polestar la 163 cp cu siguranta.

- cutia automata cea in 6 trepte pt ca se repara. Cutia noua in 8 trepte nu.Daca ai noroc se schimba pe ....garantie.

- jantele Tucan pe 18 echipate cu gume Continental dau nota de sportivitate si frumusete a masinii- cumparate separat

- pachetele business, winter, xenon si oglinzi plus retrovizoare heliomate adaugate la echiparea kinetic e tot ce imi doream si permiteam la acest moment. 

Si ce credeti de unde stiu toate astea ? Citind aproape tot despre v60 si xv60 de pe acest forum.Va multumesc ! 

Cateva fotografii ...sa ne falim ca in Banat

20170714_193323.jpg

20170714_193248.jpg

20170714_193345.jpg

20170711_085050.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit printre noi si sa o stapanesti sanatos , s ar putea sa ne intersectam prin oras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut adytym , exista in Timisoara intal iri ale volvoisti-lor unde sa ,dezbatem, ce ne place si ce nu , si alte cele... legat de masinile noastre?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A...am uitat sa trec la ce imi place si faptul  ca NU am start .stop. Tehnologia din spatele sistemului functioneaza bine pe V40 dar nu o folosesc.O dezactivez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu sa fie intalniri prin Tm , erau ceva tentative, dar nu cred ca sunt foarte multi pe forum din tm

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit ...Polestar.Era nevoie.Acum motorul de 2l si 136 cp a fost adus acolo unde ii place lui la 163cp si 400nm chiar daca se poate si mai mult de atat(Heico).Sunt incantat de rezultat dar si de aceasta masina.Ce mai urmeaza!?

20171116_131115.jpg

20171116_143602.jpg

20171116_143616.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Foarte frumos insa abtibild-ul cu Polestar ar trebui in dreapta cu motorizarea - insa nu ai motorizarea prezenta pe dreapta. Atunci e bine si asa :). 

Urmeaza un set de roti pe 19". 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rosf cutia in 8 trepte nu e OZN, este tot Aisin ca si cea in 6 si se repara ca cea in 6 trepte . 

Este mult mai performant motorul VEA, scapi de cam toate problemele . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Bogdan G said:

 Bogdan alegerea mea a fost intre performanta vea si fiabilitatea mai vechiului motor volvo.

Am decis sa aleg motorul in 5 cil pentru ca are...proba timpului si se repara sau schimba.La fel cutia in 6 trepte.VEA este un motor performant,unproiect minunat dar care va avea o viata scurta cred.in curand volvo va trece exclusiv pe electric

Maverick si mie imi plac jantele pe 19.Multumesc pentru aprecieri si sugestii

Edited by Rosf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se repara sau schimba in bani mai putini am vrut sa zic...un injector vea e cam 3000 de lei ? am auzit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce imi place mie:

- pachetul Driver assist si in mod special ACC, Adaptive Cruise Control cu Collision Warning si Full autubrake, testat si la drum lung dar chiar si in oras. Daca ar fi masina mea (e a sotiei, eu o voi conduce doar la drum lung) cred ca m-as putea sa merg prin oras cu ACC setat in permanenta la 60 :D.

- pachetul family, scaune pentru copii in bancheta spate si sigurante la usi.

- City safety ... pentru ca este acolo si sper sa nu avem niciodata nevoie de el - oare imi poate cineva confirma ca este varianta 1.5 adica cea de pe S/V60 care are si pedestrian detection?

- scaunele, confortul lor si siguranta

- farurile xenon, pentru ca bat ... bine.

- tinuta de drum

mai multe dupa ce mai pun ceva km pe drumurile patriei sau Europei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ceva poze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now