IulianPIT

Socuri cutie automata s60 d3 dupa 1000 km de la schimbul de ulei si adaptare

11 posts in this topic

Detin un volvo s60 d3 cutie automata anul 2011 ,

Dupa 1000 de km de la schimbul de ulei si adaptarea cutiei au inceput iar socurile cand mut din R in D sau din N in D sau R (nu face mereu) , 

Interbarile mele sunt :

1. A reusit careva dupa schimbarea uleiului si adaptarea cutiei sa rezolve problema ?

2.Se poate schimba  cutia automata si sa ii pun manuala ?

La inceput eram incantat de cutia automata  dar dupa o perioada de mers in oras m-am cam saturat.

3.Se poate monta  cutia cu dublu ambreaj in locul celei simple geartronic ?

4.Cum as putea sa rezolv problema socurilor fara a schimba cutia de viteze.

5.Cat ajunge o cutie de viteze geartronic second hand ?

Va rog sa precizati costuri  si problemele ulterior intanlite pentru punctele 2 , 3 si 5 .

Multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea poti pune cutie manuala (se poate dar s-ar putea sa te coste cat masina) .

Am citit recent pe idp-usa si vida spune la fel : pas 1. Update soft , schimb ulei (flush cu 16l), adaptare(nu doar resetarea adaptarilor). Pas 2.schimbare blocului de valve. Deci nu e panica ! Nu vad rostul unei cutii sh .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar un bloc de valve pe ebay e cam 1000 euro , de schimbat nu se schimba foarte greu , nu e de facut acasa dar nu trebuie demontata jumate de masina

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update soft unde as putea face si cat m-ar ajunge  ? 

Flush cu 16 l am facut la fel si adaptarea , trebuie facut din nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

As putea rezolva problema doar cu update soft , schimb de ulei  si adaptare ??

Precizez ca face doar cand mut din D in R sau din N in D sau R nu  bruscheaza si cand schimba vitezele  .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, Cristi Muresan said:

Nu prea poti pune cutie manuala (se poate dar s-ar putea sa te coste cat masina) .

Am citit recent pe idp-usa si vida spune la fel : pas 1. Update soft , schimb ulei (flush cu 16l), adaptare(nu doar resetarea adaptarilor). Pas 2.schimbare blocului de valve. Deci nu e panica ! Nu vad rostul unei cutii sh .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

1.Update soft unde as putea face si cat m-ar ajunge  ? 

2.Flush cu 16 l am facut la fel si adaptarea , trebuie facut din nou?

 

3. As putea rezolva problema doar cu update soft , schimb de ulei  si adaptare ??

Precizez ca face doar cand mut din D in R sau din N in D sau R nu  bruscheaza si cand schimba vitezele  .

Edited by IulianPIT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic daca uleiul este curat in cutie , mai incearca update de soft la reprezentanta si o adaptare , daca reapare problema schimbi blocul de valve

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi daca uleiul este curat poti incerca si ceva aditiv Lucas  Stop Slip, au scris colegii pe forum despre el.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi Muresan, cam cat ar ajunge schimbarea blocului de valve manopera + piese?

Am avut aceeasi problema mentionata de colegul in fiecare an. Sunt la al3lea an si nu as mai face schimb ulei si adaptare sa ma tina doar 1 an. In plus eu am mai curatat si radiatoarele. Toate aceste operatii sunt costisitoare si doar amelioreaza problema nu o rezolva, cel putin in cazul meu.

Edited by ViciuS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am service sau magazin de piese auto sa iti ofer niste sume concrete . In mare bloc de valve gasesti de la 1000 euro (ebay) -3000 euro oem volvo. Mai ai nevoie de un schimb de ulei si un silicon de etansare . Maneopera nu cred ca este exorbitanta deoarece nu necesita demontarea cutiei de pe masina ci doar a blocului de valve .

In principiu procedura volvo pt a scapa de socuri este cam asa : update soft + adaptare ; schimb de ulei + adaptare ; bloc de valve / cutie noua

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am citit , piesele care se uzeaza la cutiile noastre tf80 sunt : convertizor de cuplu / bloc de valve.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now