bogdanMP

TURBO V50 DRIVe 1.6 D2 2011

4 posts in this topic

Buna seara,

Am marea rugaminte sa ma ajutati cu un sfat si in acelasi timp sa im spuneti ce probleme ar putea fi, facand apel la experientele dumneavoastra similare.

Acum mai bine de o saptamana in timp ce ma deplasam cu masina (V50 DRIVe 1.6 D2 2011) a aparut o eroare in bord, respectiv mesajul (prea putina putere in motor), am oprit si am constatat ca s-a spart furtunul ce face legatura elastica pe traseul de turbo (foto atasat), am comandat piesa si am inlocuit-o, mesajul respectiv eroarea au disparut din bord automat.

Acum apare o intrebare: De ce s-a spart acest furtun? (imbatranire,presiune prea mare, stil defectuos de condus-> schimb la 2000 2500rot/min, etc)

Astazi am sesizat ca daca accelerez in orice treapta de viteza de la 2000 rot/min se aude un "respirat" foarte puternic, dar masina nu prezinta alte modificari de comportament, trage bine, se tureaza, nu sunt erori sau mesaje in bord.

Ce poate fi cu acest zgomot???

Va rog sa ma ajutati sa identific aceasta problema, ce as putea sa verific, mai mult decat traseul de turbo, care ar fi cauzele acestui zgomot!?

 

Va multumesc anticipat!

O seara frumoasa!

81a8a5a9-eaec-488d-af2f-050bd17637b3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica si alte furtune . Cel de langa alternator de exemplu . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/21/2017 at 0:29 PM, Bogdan G said:

Verifica si alte furtune . Cel de langa alternator de exemplu . 

Multumesc Bogdan G,

Furtunul descris de tine a fost cel cu problema, dar am rugamintea sa imi spui daca ai idee, care este motivul pentru care se sparg aceste furtunuri, ce anomalie produce fisurile astea?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei de la presiunea prea mare de turbo, e bine sa verifici asta . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now