LucianBBN

OT 06 BBN

222 posts in this topic

Data viitoare suspenda etrierul cu ceva, nu este ok sa-l lasi sa atarne in furtun. Nu de alta dar mai vad si altii si poate vor proceda ca tine.

Succes cu proiectul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca asa i in tenis.....masinuta mea va ramane cazata pe elevator pana luni dimineata. Motivul : cap de bara dreapta cu filet distrus. Comandat si ajunge luni. 

Intre timp s au curatat f bine discurile de pe fata mai ales unde se face racirea....pline de rugina. Spalate bine cu brake clenner. 

Asa ca luni dimineata va anunt rezultatul. Mecanicul mi a zis ca o flansa amortizor era dusa mai rau. 

Va pup 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 7/23/2017 at 4:43 PM, 1984 a spus:

Sint la fel  si te inteleg ca te supara un pic aspectul acesta dar probabil ca este forum Volvo ,intelegi si tu    :)

Obiectiv vorbind de ce nu ar fi la fel ,intreb  eu retoric!! Este material care nu se sparge  ci se intinde la efort, la lovituri  si nu se lipeste  deloc cu altceva care sa ii confere aceleasi proprietati temperatura sau presiune.,

 Nu tin partea nimanui insa azi foarte multi vind si putin cumpara ,deci....Daca tot detineti 1.6sau 2.0 eu vad un mare ford si ca atare subansamblele se gasesc peste tot accesibilitatea financiara primeaza ..Asta inseamna  competitie..:)

 firma cu pricina are preturi mai bune si decit unele Sh OEM  pe alocuri .. ..nu fac reclama ci este doar purul adevar.

Ca idee, pe Ford multe piese sunt cu muuuult mai scumpe ca pe Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă luai pe Lemforder era și mai calitativ, și mai ieftin, undeva la 90ron pe roata

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller sunt la inceput.....nu le stiu care sunt mai calitative si care nu....de aceea scriu aici ca sa ma invatati si data viitoare sa stiu. Multumesc mult.

Insa nu am primit inca nici un sfat in legatura cu muzica.

Astept in continuare pareri si sfaturi.

Apropo mi am comandat de pe ebay flanse distantiere de 25 mm pt partea spate. Ajung intre 7 si 9 aug. pret cu tot cu transport 420 lei, marca H&R.

Si mai astept de la voi informatii in legatura cu cineva bun sa mi refaca volanul si schimbatorul de viteze.

Multumesc 

Edited by LucianBBN

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 7/29/2017 at 4:33 PM, Brava a spus:

Ca idee, pe Ford multe piese sunt cu muuuult mai scumpe ca pe Volvo

Ca offtopic,ce sa iti zic! Caut destule si am informatii insa acum eu vorbesc despre piese care cedeaza uzual si au cautare ca atare dar si asa...

Apoi daca le cumperi de la X firma dupa net ce are pret acceptabil este una si alta daca esti service mare(nu service-ul tau   :) ) si ai discount de macar 35-40% ,raportat la costul magazinului X ,fie el si epiesa ,autokarma etc .

De asta vorbesc insa  nu mai comentez,totusi este un paradox sa crezi ca anumite  piese OEM de la Volvo au preturi de dumping fata de OEM Ford. Sa fiu de acord cu tine ,posibil ca unele sa fie mai scumpe insa posibil sa fie" aiureli" ce au caderi foarte rare,  cu vinzare minimalista.

Tot asa ca idee,vorbesc insa fiind clase premium versus medium ,totusi ...

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi am ridicat masina. Problema insa a ramas partial. Inca se aude acel zgomot. Parca mai putin ca inainte ....dar tot se aude. Atat mecanici cat si eu tindem sa credem ca este din caseta intrucat are un mic joc. Altceva nu vad ca ar mai putea fi intrucat s a verificat absolut tot. 

Daca totusi aveti idee va rog sa mi spuneti. Intrucat o caseta zic eu ca ma va usca de bani. 

Va multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca eu am avut în service un xc60 2014 și ce sa vezi, la nici 120.000 aveau amortizoarele joc în ax. După ce a refăcut caseta, flanse, etc, problema era în cu totul alta parte....

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offff.....plec la mare maine cu masina asa ca verificarea aspectului semnalat de tine ramane peste 1 saptamana. Multumesc mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slatina Mamaia 403 km. Rezervor aproape gol. In jur de 40 de litri consumati. Viteza de croaziera 120-130 medie. Consum in jur de 10 zic eu. Mare rau. E ceva in neregula? Nu e masina in parametri? 

Va multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

M am inspirat de le Onezero si am facut si eu un mic artificiu cu trusa de prim ajutor. 

Si am ramas dator cu poza de la capacul motor.

Va multumesc 

IMG_2499.JPG

IMG_2500.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi au venit flansele pt spate. Duminica cred ca le montez. Sa le montez cu cheie dinamometrica sau normal? 

Mc mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va tin la curent....

Carenajele mele de la rotile din fata au luat o razna. Adica au inceput sa se onduleze si imi atinge cauciucul de ele la viraj maxim. 

Am incercat sa le cosmetizez....sa le mai strang ....sa le dau....in ....aia a mamei lor....nu merge. Tot ating. Oricum cred ca nu sunt originale. 

Asa ca am luat hotararea sa comand o pereche. Originale stiti si voi ca sunt o groaza de bani asa ca astazi am comandat de pe epiesa 2 buc stanga dreapta la pretul de 54 de lei bucata. Plus transport 25 de lei. 

Cand imi ajung si le montez va spun daca se potrivesc la fix sau cu modificari. 

Va multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carenaj pasaj roata KLOKKERHOLM 

Asta e ce am comandat.

Uitasem sa va spun.

Probabil ca maine ....sper sa am timp ii voi face masinii si un unghi de fuga sa vedem cum arata dupa ce am pus flansele pe spate. 

Va multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina! Pe stopuri spate ai folii sau le-ai vopsit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus folie. 

Mc mult. Sincer si eu sunt incantat de ea. 

Pe zi ce trece ma indragostesc mai tare. 

Apropo....sambata viitoare e programata la Timisoara la reconditionat volan. O sa fac poze inainte si dupa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie omologare ceva? I-as pune și eu la a mea...o tenta asa cum ai tu :)

Acum am văzut ca spunea cineva mai sus ca a luat amenda pt asta... totuși: se pot omologa cumva? sau nu e permis și punct?

Edited by luc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede ma pe cuvant. Conduc de la 18 ani. Acum am 37. Sunt 19 ani de condus.....multi km in astia 19 ani si destul de multe masini. Cred ca in ultimi 10 ani toate masiniile mele au avut tenta neagra la stopurile spate...toate facute cu folie. Nu m a intrebat nimeni niciodata de ele. Nici vreun politist nici vreun individ la ITP. 

Am mers prin toata tara.....eu zic ca nu e nici o problema. 

Omologare nu cred sa se faca pt asa ceva. Adica nu cred ca poti face asa ceva. 

Dar repet eu cel putin nu am avut nici cea mai mica problema. 

Acum bineinteles daca le faci negre tuci....e posibil sa iti iei amenda. Dar daca doar au o tenta nu cred sa se ia cineva de tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum pompa-pompa: 38 litri pe distanta de 490 km. Consum in proportie de 90 la suta exterior. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now