RenatoBalmus

XC60 pentru incepatori

6 posts in this topic

Buna ziua. 

Tocmai am achizionat un XC60 pentru fiul meu, 2011, 163 cai putere, 181000 km, cutie automata. Fiind prima masina de la aceasta marca, am cateva nelamuriri si sper ca o sa imi raspundeti. Am citit cateva posturi de pe forum, dar tot sunt nelamurit.

1) Schimbul de distributie la cati km se face?

2) Limba computerului de bord este in germana. O pot schimba? 

3) Consumabilele la cat timp se schimba? Ma refer aici la filtre, placute de frana, schimb de ulei.

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era bine sa te fi informat exact legat de aceste aspecte inainte sa o cumperi ;), dar ca sfat la achizitia oricarei masini SH, e recomandat sa schimbi distributia (180 000 km la Volvo) + curele auxiliare (la versiunea asta de XC60 sunt probleme cu ele >60 000 km), ulei + filtru (pune original Volvo, e aprox 75 RON X (6L + 1L rezerva) si duce 30 000 km un schimb (plus ca motorul abia se aude), filtru motorina si filtru aer + polen. Placutele si discurile de frana se schimba in functie de uzura si iti poate spune orice mecanic daca e cazul de schimbat sau nu. 

Limba o schimba baieti de pe forum, o sa-ti spuna ei preturi.

La multi km!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare și bun venit printre noi... Pentru orice problema pe care o ai sau întrebare,  recomand Bogdan G... sau Vadim... de pe forum...!!!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt interesat si eu cat ar costa schimbare limba interfata din germana pentru XC60 2011 2.0 163CP

Share this post


Link to post
Share on other sites

200 lei in ceasurile de bord, la Bogdan G, in romana, engleza sau altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now