Andrei44

Putere scăzută a motorului

6 posts in this topic

Salut, am fost plecat în concediu în ultima săptămână cu un Volvo s40 momentum 1.6D 2005. 

La un moment dat am primit următorul mesaj în bord: "verminderte motorleistung" tradus pe google ar fi putere scăzută a motorului. Simptomele ar fi următoarele: accelerare întârziată, pe neutru stă turată la 1400-1500rpm (când țin apăsată frâna turațiile revin la normal ~900rpm), de câteva ori s-a oprit motorul în mers, accelerează întrerupt. Am fost la un mecanic și am testat mașina cu o altă pedală de accelerație, nici o diferență. Pe parcursul deplasării am vizitat 3 ateliere auto dar nici unul nu a reușit să îmi dea un răspuns concret...

Sunt momente în care merge ireproșabil și alternat momente când apare mesajul precizat mai sus împreună cu simptomele.. Nu știu ce aș putea să îi fac sau unde să merg cu ea (sunt din București) 

A mai întâmpinat cineva problema asta? Precizez că motorina nu are legătură, am făcut separat full-ul și cu motorină normală și cu motorină "premium" (OMV/Petrom), aceeași problemă. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa pui un tester pe mașina și sa apelezi la cineva care știe sa interpreteze erorile nu doar sa le stearga

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Midnight Caller said:

Trebuie sa pui un tester pe mașina și sa apelezi la cineva care știe sa interpreteze erorile nu doar sa le stearga

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Ok, atunci îmi poți face o recomandare prin București? Eventual cineva care lucrează în mod special pe Volvo? Nu sunt încântat de atelierele multi-marcă... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/28/2017 at 10:36 AM, Andrei44 said:

Ok, atunci îmi poți face o recomandare prin București? Eventual cineva care lucrează în mod special pe Volvo? Nu sunt încântat de atelierele multi-marcă... 

Ar fi chiar el: @Midnight Caller sau @Brava ori @Bogdan G

Tot forumul îi recomandă, ia-i în orice ordine vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ce ai rezolvat pana la urma de la ce era erorea ? M aintereseaza ca mi-a aparut si mie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar filtru de combustibil l-ați schimbat ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now