tehnicdvd

Cheltuieli in 5 ani la S40 II, 1.6 D 2007

18 posts in this topic

Am să  atasez un fisier cu aproximativ toate cheltuielile, plecând  de la pretul de cumparare a masinii în septembrie 2012 până în prezent. Nu întră aici motorina,amenzi (o avertizare), locul de parcare, etc.

E mult, e puțin voi puteti spune, Volvo nu-i chiar o mașină luxoasă si nici ieftina.

cheltuieli volvo.xls

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să  mai adaug placute frână Ate, față/ spate si montaj 2x300 plus 120 manoperă total 720 lei, iar azi schimbat si alternatorul DAN 930 la 670 lei + manoperă. Alternatorul este Denso, made in Japan. Multumesc de sfaturi, Bogdan G si Oli.

Mai urmează luni verificare la clima la Oli pt. ca dă dreapta aer si stanga rece.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Încă  200 lei încărcare cu freon (cred ca am ceva pori) plus o mica testare pe dice la Oli. Urmaresc radiatorul de clima si daca pierd freon in continuare, urmeaza in primavara achizitia unuia nou. Urmează si o nouă distribuție. 

 

Edited by Dan Untea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija daca se mai arde vre-un bec de pozitie, sa nu uiti sa-l treci pe lista :D

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 ore, paunionutz a spus:

Ai grija daca se mai arde vre-un bec de pozitie, sa nu uiti sa-l treci pe lista :D

 

Faci mișto ?! "Vre-un" corect se scrie vreun.

Corect este: vreun, vreo, vreuna, vreunuia, vreuneia, vreunii, vreunele.

Nu se scrie vre-un, vre-una, vre-unuia, vre-uneia etc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, mea culpa am scris gresit un cuvant. Si nu! Nu fac misto, dar ma minuneaza investitiile in masini, de genul " bec faza scurta dreapta". Haide ma.... pe bune!? Asta a fost o investitie in masina? Pfff.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred ca exista vreo masina veche de 10 ani in care sa nu bagi bani. Pentru o mai buna releventa cred ca ar trebui sa iei in calcul doar costurile pentru reparatii/intretinere, nu si costurile cu inmatricularea si alte accesorii. Astea-s la fe la toate... Vezi la Ford ca preturila sunt la fel, ba uneori mai mari.

Consider ca nu putem avea pretentii prea mari atat timp cat modelul S40 nu e un Volvo 100%, ci mai degraba un Focus cu motor de Peugeot (1.6 sau 2.0 HDI/TDCI/D) si caroseria de Volvo.

Daca as face si eu lista cred ca nu mi-ar mai trebui masina deloc, oricare ar fi ea. :) 

 

Cu Respect!

Marc Tohanean

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In toate bagi bani chiar daca e XC90 2007 si e 100% Volvo . Pana acum in XC90 am bagat peste 2000E . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima mea vizita la service s.a lasat cu o nota de plata de vreo 8000 de lei (si cu piese pe original aduse de mine la pret de producator), deci clar volvo nu e o masina de duzina. 

Aaa. Si masina o am din 2007 de cand a aparut pe piata (unic proprietar as putea spune) si are in mom de fata 386 000 km

Edited by Xwinner

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, ionutmark said:

Consider ca nu putem avea pretentii prea mari atat timp cat modelul S40 nu e un Volvo 100%, ci mai degraba un Focus cu motor de Peugeot (1.6 sau 2.0 HDI/TDCI/D) si caroseria de Volvo.

Tot citesc despre Volvo-urile 1.6D si 2.0D, asta cu "e un Volvo cu motor si caroserie nush de care". Fratilor, pe ea scrie Volvo, in talon scrie Volvo, in carte scrie Volvo, peste tot scrie Volvo. Nu scrie "Volvo cu motor de Ford", nici "Ford cu caroserie Volvo", nici "Volvo care e Ford cu motor de Peugeot", nici alte variante de astea. Scrie Volvo, deci e Volvo! Buna, rea, scumpa, ieftina, e Volvo! Iar pt initiatorul topicului... ai scapat ieftin cu al tau Volvo. Se poate si mai rau.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, Xwinner a spus:

Aaa. Si masina o am din 2007 de cand a aparut pe piata (unic proprietar as putea spune) si are in mom de fata 386 000 km

Schimba dealer ul de cocârţ / aracet (sau ce s o mai trage pe acolo pe la voi) ca ai inceput sa ne minti si nu e frumos.

ScreenHunter 12.png

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze atunci. Am gresit eu, are 346 000. Cu scuzele de rigoare, peobabil din cauza oboselii. Cat despre ironie, te rog incerc.o cu altcineva pentru ca nu ne.am tras de sireturi in copilarie. 

Eu imi recunosc greseala, dar nu suport nesimtirea (bataia de joc). Sa ai o zi faina. 

Edited by Xwinner
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat despre cheltuielile pe service, in cazul in care esti curios sa nu zici ca mint si acolo, iti pot da defalcat tot ce am schimbat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La ‎8‎/‎22‎/‎2017 at 10:57 PM, ironman a spus:

Tot citesc despre Volvo-urile 1.6D si 2.0D, asta cu "e un Volvo cu motor si caroserie nush de care". Fratilor, pe ea scrie Volvo, in talon scrie Volvo, in carte scrie Volvo, peste tot scrie Volvo. Nu scrie "Volvo cu motor de Ford", nici "Ford cu caroserie Volvo", nici "Volvo care e Ford cu motor de Peugeot", nici alte variante de astea. Scrie Volvo, deci e Volvo! Buna, rea, scumpa, ieftina, e Volvo! Iar pt initiatorul topicului... ai scapat ieftin cu al tau Volvo. Se poate si mai rau.

Salutare,

Cand am afirmat ca S40/V50 nu este un produs 100% Volvo, am facut-o in cunostinta de cauza. :)

Eu am facut referire la motorizarile consecrate de la Volvo, si anume D5, T5, 24i, care s-au dovedit a fi foarte fiabile. Celelate motorizari sunt imprumutate de la alti producatori, sau dezvoltate impreuna cu acestia.

Personal sunt multumit de al meu 1.6D, dar unele lucruri aparute in cei 165.000 Km, m-au cam deranjat si am ajuns la concluzia ca aceste imprumuturi nu duc mai departe renumele de masina fiabila pe care il are Volvo.

Asta este o parere strict personala.

 

La ‎8‎/‎22‎/‎2017 at 9:59 PM, Xwinner a spus:

Ultima mea vizita la service s.a lasat cu o nota de plata de vreo 8000 de lei (si cu piese pe original aduse de mine la pret de producator), deci clar volvo nu e o masina de duzina. 

Aaa. Si masina o am din 2007 de cand a aparut pe piata (unic proprietar as putea spune) si are in mom de fata 386 000 km

Depinde ce piese si cate ai cumparat.

 

Toate cele bune!

Marc Tohanean

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 8/23/2017 at 2:04 PM, Xwinner a spus:

Imi cer scuze atunci. Am gresit eu, are 346 000. Cu scuzele de rigoare, peobabil din cauza oboselii. Cat despre ironie, te rog incerc.o cu altcineva pentru ca nu ne.am tras de sireturi in copilarie. 

Eu imi recunosc greseala, dar nu suport nesimtirea (bataia de joc). Sa ai o zi faina. 

Pai aici zici ca o ai de noua si dincolo zici ca a luat-o verisorul tau de noua si acum este a ta. Deci....

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/24/2017 at 2:39 PM, ionutmark said:

Cand am afirmat ca S40/V50 nu este un produs 100% Volvo, am facut-o in cunostinta de cauza. :)

Da, stiu. Si al meu e jumate Ford, dar e vandut si considerat ca fiind Volvo 100%, ca toate celelalte din gama. Ce nu-mi place e ca daca apare o problema ceva la ele avem pareri de genul "pai e ford... ". Cand merge bine avem "pai e Volvo... ". Si eu in mare sunt multumit de el. Mai putin de partea care mi s-a intamplat la cutia de viteze (cea de Ford :D). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10.08.2017 at 4:36 PM, tehnicdvd said:

Am să  atasez un fisier cu aproximativ toate cheltuielile, plecând  de la pretul de cumparare a masinii în septembrie 2012 până în prezent. Nu întră aici motorina,amenzi (o avertizare), locul de parcare, etc.

E mult, e puțin voi puteti spune, Volvo nu-i chiar o mașină luxoasă si nici ieftina.

cheltuieli volvo.xls

Si kilometri?cat are masina in prezent?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, missionnad a spus:

Si kilometri?cat are masina in prezent?

198.450 km(142.000 km la cumpărare)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now