Xwinner

Schimbare sistem audio

12 posts in this topic

De vreo bucata de vreme ma gandesc sa schimb sistemul audio de pe c30.ul meu. Am mers cu un x5 nou si diferenta la sistemul audio e uriasa, acesta ofera o claritate a sunetului mult mai mare si ma bate asa un gand. Puteri sa.mi spuneti daca se merita sa.l schimb si daca da cu ce si in mare cam la ce factura sa ma astept. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste aici : 

si iti mai gasesc un topic cu cineva care a facut in Ungaria operatiune asemanatoare cu ce vrei tu . Conduc acum si mi e in pic greu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste aici : 

si iti mai gasesc un topic cu cineva care a facut in Ungaria operatiune asemanatoare cu ce vrei tu . Conduc acum si mi e in pic greu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru topicul cu instructiunile, dar eu sincer chiar nu prea sunt cu mecanica (stiu ca pentru voi e simplu, dar inagineaza.ti ca azi mi.a luat jumatate de ora sa schimb un bec de pe faza scurta, plus o vizita pe la magazinul de piese auto sa schimb becul deoarece nu era cel care imi trebuia). 

Eu intreb daca se merita sa umblu la sistemul audio original, si daca da, cam cu ce l.as putea inlocui. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e numai cu instructiuni. Vezi ca omul la final spune cat la costat. Asa iti faci o imagine cat te ar costa pe tine. Si vezi ca omul si a facut singur, daca tu spui ca esti paralel cu "mecanica" pe tine te va costa si mai mult pt ca trebuie sa platesti manopera. 

Bafta multa 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ti am promis si ce a pus Mihai mai sus in mai putine cuvinte .

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi util, in primul rand, sa ne spui ce sistem ai pe masina acum (performance, high performance, etc).

Eu de exemplu am un High Performance, iar personal ma satisface... Recunosc, doream in trecut sa ii pun un sub + amp si sa schimb boxele pe spate (ceva AM mai puternic), dar m-am calmat cand am vazut cat e de lucru + ca imi ocup spatiul din portbagaj. 

Tu daca vii de pe un Performance, ar merita sa bagi ceva banuti ca sa faci un audio decent-bun in masina, mai ales ca e vorba de un coupe. 'Facutura' depinde de ce vrei sa faci. Pentru lucrusoare aftermarket, ti-as putea recomanda un forum unde sa intrebi. Pentru OEM-uri, nu prea cunosc. @Kronborg a facut o lucrare pe S40-ul lui. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Xwinner said:

Multumesc pentru topicul cu instructiunile, dar eu sincer chiar nu prea sunt cu mecanica (stiu ca pentru voi e simplu, dar inagineaza.ti ca azi mi.a luat jumatate de ora sa schimb un bec de pe faza scurta, plus o vizita pe la magazinul de piese auto sa schimb becul deoarece nu era cel care imi trebuia). 

Eu intreb daca se merita sa umblu la sistemul audio original, si daca da, cam cu ce l.as putea inlocui. 

Salut,

Îți zic din proprie experiență că merită. Caută VDASH Hungary pe Facebook, ia legătura cu cei de acolo, și spune-le ce ai vrea ca să îți facă o estimare de preț.

Posibil să îți ia ceva manoperă mai scumpă la C30 pentru că spațiu de lucru este mai greu accesibil, ceea ce presupune mai mult timp petrecut pentru demontare interior, montare cablaj, schimb difuzoare, remontare interior, etc.

Un neajuns ar fi faptul că dacă insiști pe volum maaaaaare, încep plasticele să-ți joace prin mașină.

În altă ordine de idei, dacă ești hotărât, go for it.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci fain de raspuns. Ii voi contacta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now