9 posts in this topic

Buna ..va rog frumos sa  ma ajutati sa gasesc siguranta de la becul de marsarier  .. 

La un v 50 .1.6 d ...2007.

Mulțumesc.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista asa ceva, daca nu merge inseamna ca nu ai mufa bagata in cutie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/19/2017 at 7:01 PM, Necajit said:

Buna ..va rog frumos sa  ma ajutati sa gasesc siguranta de la becul de marsarier  .. 

La un v 50 .1.6 d ...2007.

Mulțumesc.. 

Salut. Ai rezolvat cu becul? Azi a inceput si la mine sa mearga numai la cateva incercari in marsarier!

On 8/20/2017 at 4:04 PM, Bogdan G said:

Nu exista asa ceva, daca nu merge inseamna ca nu ai mufa bagata in cutie . 

Bogdan, unde e situata mufa respectiva? Azi, dupa ce si ploua, intuneric, a trebuit sa deschid geamul sa am vizibilate mai buna, nu mergea becul. Cand am sosit acasa am incercat de mai multe ori, dupa a treia/parta incercare merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufa sau sonda. Este pe cutie, sub timonerie. Este destul de dificil de schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, paunionutz said:

Mufa sau sonda. Este pe cutie, sub timonerie. Este destul de dificil de schimbat

Multumesc pt raspuns. Deci trebuie verificata mufa, si daca tot nu merge trebuie schimbata cu tot cu sonda. Cu masina ridicata poate merge mai bine. Sti cumva part no.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sonda  este fixata pe platoul timoneriei si nu faci nimic ,ridicind masina.Posibil sa ai probleme de contact,clima umeda ,ploioasa prin zona ta.

Siguranta 79  exista este serie cu releul de MA .De fel nu exista elemente de iluminare  care sa se activeze fara releu si siguranta.Dar ma rog.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, 1984 said:

Sonda  este fixata pe platoul timoneriei si nu faci nimic ,ridicind masina.Posibil sa ai probleme de contact,clima umeda ,ploioasa prin zona ta.

Siguranta 79  exista este serie cu releul de MA .De fel nu exista elemente de iluminare  care sa se activeze fara releu si siguranta.Dar ma rog.

Azi a mers becu fara probleme. Am oprit motorul cu maneta in marsarier, am pus contactul pe pozitia II parca, si m-am uitat in spate, luminile merg. Ai dreptate, clima umeda.....de cateva zile numai ploaie a fost, azi nu a plouat si becul se aprinde.

....si cum se ajunge la contact, cred ca te referi la mufa de contact, sa o verific.

Acum, ca e intuneric am verificat din nou, nu s-a aprins din prima. Cand scot din marsarier, intre 0 si marsarier, si invers, se aprindea becul. Am facut de cateva ori si a inceput sa mearga. Se aude si un releu la cutia de sigurante.....merg fara capacul cutiei de siguranta de ceva timp, daca pun capacul apar diverse mesaje la bord, asa merge perfect..

Edited by emy

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11/27/2017 at 3:21 PM, 1984 a spus:

Sonda  este fixata pe platoul timoneriei si nu faci nimic ,ridicind masina.Posibil sa ai probleme de contact,clima umeda ,ploioasa prin zona ta.

Siguranta 79  exista este serie cu releul de MA .De fel nu exista elemente de iluminare  care sa se activeze fara releu si siguranta.Dar ma rog.

Ai dreptate in cazul acesta, are siguranta, chiar 2, si F18 se ocupa de releul marsarier insa NU tot ce inseamna iluminare are releu, faza scurta nu are releu, e PWM, la fel si semnalizarea, de fapt tot ce e PWM nu are siguranta pe fiecare componenta ci una generala de 40 A respectiv 60A ce alimenteaza CEM-ul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da corect . F18  insa daca era arsa  avea si alte probleme .Am zis in general cu  iluminatul in domeniul auto  si sigur ca sint diferente.

Uneori  comentez principial ,deci chestiuni care ajuta pe cel ce intreba ,mai afla  ceva in linii mari   si nu doar  mura in gura .Daca nu spun  sau nu stiu eu tot ,scrie in carte..

Asa mura in gura ,mai bine merge la tine ,da banul si gata.

Ce  sa mai zic!:)

 

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now