Sign in to follow this  
Followers 0
Gradi

Probleme CV Automata 5 trepte

4 posts in this topic

Salutare! Bine v-am gasit! 

Am achizitionat un Volvo XC70 . Imi place masina, e un model pe care mi-am dorit de multa vreme sa il detin. 

Masina achizitionata e etrem de bine ingrijita, din anul 2002, 266.000km reali, dar are cateva probleme: 

- cutia de viteze schimba ok la rece dar la cald da socuri destul de urate intre treptele 1,2,3 si la accelerare si la decelerare. Cateodata se balbaie in schimbarea treptelor 2-3. Are eroare pe bord si mesaj de avertizare pt cutia de viteze.

- martor check engine aprins , iar pe tester da ceva eroare legata de cutia de viteze ( cred ca D530 era eroarea) 

Ce imi recomandati? E vre-o sansa sa isi revina cu un schimb de ulei? Sa fie blocul de valve de vina? Mecanic priceput la VOLVO respectiv la cutii de viteza automate prin Cluj stiti? 

 

Va multumesc!

Edited by Gradi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Welcome to the club! Clubul celor cu cutia automata dusă, adică! Le punem amândoi pe un trailer și le ducem la Suceava, la cel mai apropiat reparator de blocuri de valve la preț rezonabil? BTW, a mea are peste 400 000 și e din 2003... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca un schimb de ulei, daca nu se rezolva, trebuie schimbat grupul de valve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit in multe directii si pana la urma am scapat usor... 

Un bloc de valve se poate schimba relativ usor dar tot asa usor poti sa il distrugi pe cel nou daca sunt alte uzuri sau depuneri in cutie...

Eu am schimbat uleiul si am adaugat aditiv anti sock si masina si-a revenit 99% 

Dupa mai multe documentari pot sa zic ca varianta ideala e de a se desface complet cutia de viteze, de a se verifica tot in ea si de a se schimba ceea ce e necesar inclusiv filtrul de ulei. Un schimb de bloc de valve e doar o carpeala ... care poate sa mai tina o perioada. 

Kit complet de reconditionare cutie de viteze AV 55 50 SN pt Volvo XC70 am gasit pe Ebay la pret decent. 

Manopera la pret decent si dupa parerea mea oameni profesionisti am gasit la Tg Mures... 

Eu nu am mai ajuns la aceste etape scapand usor doar cu schimbul de ulei. 

 

Edited by Gradi
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0