Mika

Volvo S60 Cutie automata

17 posts in this topic

Am cumparat recent un Volvo S60 D3 2012 cutie TF 80SC si motor D5204T3 - 90.000 km. La revizia recenta mi s-a recomandat sa schimb si uleiul din cutie dar in carte scrie foarte clar ca nu se schimba decat daca folosesti masina pentru remorcare.

Am trimis mail catre Volvo si am primit urmatorul raspuns:

Thank you for your email.  Check automatic transmission fluid level only if an external leak is identified. Volvo recommends changing automatic transmission fluid every 52,500 miles only on vehicles used for towing, or when a message displays in the Instrument Panel.

Am vazut si pe forum ca este recomandat, ba la 60.000 km sau 80.000 km, as vrea sa stiu care ar fi si parerea, tehnica, mecanica pentru schimb.

Am vazut ca sunt multe posturi de ex: "Am facut flush... socuri cutie." => se poate intampla? de ce?

Pe langa cutie, se pare ca pt acest motor D5204T3 si cutie a fost emis un buletin de service pentru turbo lagul sub 2000 rpm, din pacate nu gasesc unde se poate face acest update si daca costa.

http://forums.swedespeed.com/showthread.php?176134-S-V60-D3-(D5204T3)-engine-poor-throttle-response-and-turbo-lag-below-2-000rpm-Volvo-service-update

 

Edited by Mika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, felicitari pentru purchase.

Orice ar spune Volvo e basm. Viata reala ne-a (pe noi, comunitate - atat interna cat si externa -, posesori de astfel de cutii) invatat ca uleiul nu este lifetime indiferent de regimul in care circula masina, indiferent daca trage rulota/peridoc/gagici dupa ea DECAT daca vrei sa ai mai devreme sau mai tarziu probleme la cutie.

Normal ca unii au inceput sa aiba probleme la cutie dupa flush daca primul este facut la 16o.ooo KM in bord, 35o.ooo reali. Ma gandesc cu mintea mea mica (ca nu am vazut cu ochii mei, dar sunt parerist profesionist) ca si in cutia de viteze se depun anumite 'pilituri', care odata inlaturate fac mai mult rau. Dar precum vei afla daca vei consulta un service decent care nu repara Fiat ci in exclusivitate Volvo (precum poti gasi daca mergi la @Bogdan G sau @BraiaVadim) fiecare cutie este uzata diferit si pentru fiecare cutie este recomandat SAU NU schimbul de ulei.

2012%20s60%20transmission%20fluid%20swap

Poza de mai sus este de prin state (vad ca ai identificat swedespeed) si prezinta uzura uleiului dupa 52ooo mile, cand respectivul si-a facut schimb + flush in regim propriu.  Uleiul astuia nici n-arata asa rau, ce am vazut eu cu ochii mei era mai... tuciuriu. :))

Oricum, din punctul meu de vedere ai 2 posibilitati:
1) accepti cutia asa cum este si astepti sa crape (ceea ce dureaza ceva, nu mor foarte repede de la primul simptom;
2) mergi sa diagnostichezi cutia la service, nu pe forum si primesti o parere din partea cuiva care nu este parerist.

Succese neinchipuite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Eu dupa 93.000 km cu aceasta cutie pe D5 si mers si sportiv - mod Sport - nu mi-a trebuit niciodata sa schimb uleiul, si nici nu a facut figuri. Dar cel putin jumatate din km au fost afara. Poate conteaza. 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare ce este mai ieftin ? 200E un schimb de ulei sau 2000E un schimb de cutie ? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara!

Sunt pe forum dar l-am urmarit de ceva vreme, pentru ca sunt ce vre-o 3 ani proprietar de Volvo .

V60 D3 136 cp, automat, fabricatie oct 2012. Eu l-am luat in 2014, cu 10,000 km, de la un dealer.

Acum masina are 93000 km, si sunt foarte multumit de ea, dar am o ingrijorare referitoare la cutie: din cand in cand face mici socuri la schimbarea treptelor. La ultima revizie (85000 km) le-am cerut celor de la reprezentanta de aici sa fac un schimb de ulei la cutie, si au REFUZAT pe motiv ca au avut cazuri cand cutia a avut probleme mai mari dupa schimbul de ulei. Au testat-o si au concluziionat ca nu e nici o problemaa.  Sunt foarte tentat sa fac schimbul de ulei in alta parte, dar trebuie sa recunosc ca sunt incurcat de parerea dealerului - care a fost extrem de ferm pe pozitie.

As fi curios sa aflu daca s-a mai confruntat cineva cu astel de dilema...si ce solutie a ales.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buna seara!

Sunt pe forum dar l-am urmarit de ceva vreme, pentru ca sunt ce vre-o 3 ani proprietar de Volvo .

V60 D3 136 cp, automat, fabricatie oct 2012. Eu l-am luat in 2014, cu 10,000 km, de la un dealer.

Acum masina are 93000 km, si sunt foarte multumit de ea, dar am o ingrijorare referitoare la cutie: din cand in cand face mici socuri la schimbarea treptelor. La ultima revizie (85000 km) le-am cerut celor de la reprezentanta de aici sa fac un schimb de ulei la cutie, si au REFUZAT pe motiv ca au avut cazuri cand cutia a avut probleme mai mari dupa schimbul de ulei. Au testat-o si au concluziionat ca nu e nici o problemaa.  Sunt foarte tentat sa fac schimbul de ulei in alta parte, dar trebuie sa recunosc ca sunt incurcat de parerea dealerului - care a fost extrem de ferm pe pozitie.

As fi curios sa aflu daca s-a mai confruntat cineva cu astel de dilema...si ce solutie a ales.

 

reprezentanta din ce oras?

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/28/2017 at 11:00 AM, Bogdan G said:

Oare ce este mai ieftin ? 200E un schimb de ulei sau 2000E un schimb de cutie ? 

La reprezentanta, la Cluj, recomanda schimb ulei in cutie. Costul este de aprox. 2400ron. Oare unde as putea gasi in zona un service bun care sa nu exagereze cu costurile?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Geneva...momentan stau in Elvetia.

la C30 am schimbat uleiul la 50000km la reprezentanta Volvo, iar la C70 intentionez sa-l schimb in decembrie (acum am 72000km)

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, MrTimRo a spus:

La reprezentanta, la Cluj, recomanda schimb ulei in cutie. Costul este de aprox. 2400ron. Oare unde as putea gasi in zona un service bun care sa nu exagereze cu costurile?

Daca iti faci niste calcule ,legat de cit costa 1l de ulei cutie ,cit litraj cuprinde schimbul, inclusiv "spalatul" flush pui si manopera , factura apoi eventual un consum carburant daca faci operatiunea  in alte parti  vei afla suma reala.! Sigur nu este cu mult mai jos decit ofera reprezentanta si din cite stiu(stiam) cind intrebi este o suma ,cind faci este alta (mai mica).  :)   (1l de ulei cutie OEM din  ce mai stiam nu este  sub 80Ron la schimb,poate doar cumparat vrac la butoi).

Vrei  masina in regula ,trebuiesc bani.:)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, 1984 said:

Daca iti faci niste calcule ,legat de cit costa 1l de ulei cutie ,cit litraj cuprinde schimbul, inclusiv "spalatul" flush pui si manopera , factura apoi eventual un consum carburant daca faci operatiunea  in alte parti  vei afla suma reala.! Sigur nu este cu mult mai jos decit ofera reprezentanta si din cite stiu(stiam) cind intrebi este o suma ,cind faci este alta (mai mica).  :)   (1l de ulei cutie OEM din  ce mai stiam nu este  sub 80Ron la schimb,poate doar cumparat vrac la butoi).

Vrei  masina in regula ,trebuiesc bani.:)

De acord. Dar cel putin merita cautat alternative, fara rabat. :)

Proprietarul anterior a intretinut ok masina, mai putin schimbul de ulei in cutie iar eu nu vreau sa o las asa pana cade. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@1984 Este 63 lei litrul de ulei OE pt cutie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

voi face schimbul la @volvo244 saptamana viitoare. Comparativ cu oferta de la reprezentanta costurile sunt semnificativ mai mici. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva, cum pot verifica nivelul de ulei la cutia automata de pe un s60 d3 din 2012. Daca din tester , detin vida dice si delphi. Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se verifica din tester. Dacă ai vida, exista procedura acolo.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, Midnight Caller a spus:

Nu se verifica din tester. Dacă ai vida, exista procedura acolo.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now