Cujacha

Cutie portbagaj

7 posts in this topic

Am comandat o cutie de portbagaj de 460 l si de 2 m lungime (Modula Travel). In imagine arata ca are 3 puncte de blocare, iar cea care mi-a venit mie are doar doua (in fata si in spate. La mijloc nu are.) Aveti idee daca la lungimea pe care o are o sa fie probleme fara punct de blocare pe mijloc? Ma gandesc ca daca avea, ar fi fost mai rigida. Nu stiu daca sa o trimit inapoi sau nu.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. O poti trimite inapoi - informatii false

2. Cu 3 puncte de inchidere este mult mai rigida

3. Modula este foarte urata si nu are aerodinamica (d.p.m.d.v)

4. Mergi pe Thule sau Mont Blanc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat e aia a ta dar una de 370 litri e 600-700 de lei.

Una similara Thule este in jur de 2000 lei.

O fi vreun motiv si pentru diferenta asta.

Eu am Thule cu inchidere in 4 locuri, deschidere stanga/dreapta, aerodinamica, o am de 10 ani si arata ca noua, nu vibreaza nici la 180 km/h etc/etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand mi-am dat seama de diferenta, era cam tarziu. In doua zile trebuia sa plec spre Anglia. Oricum, dupa ce le-am scris email (pentru ca era sambata) m-am dezumflat rapid cand am vazut ca pe toate site-urile din Romania pentru aceeasi cutie (modelul vechi) aparea poza cu modelul nou (cea cu prindere in 3 puncte). Asadar, mi-am dat seama ca nici n-am timp suficient, nici n-am de unde sa iau cutia cu 3 puncte de prindere la pretul de 800 Ron. Cea cu 3 puncte de prindere era vreo 1300 lei. 

Cel putin, dupa discutia telefonica pe care am avut-o cu cel de la magazinul online, au schimbat fotografia cu una conforma cu produsul.

Cutia a rezistat cu brio pana in Anglia, tinand cont ca am umplut-o pana la refuz (dar n-am depasit greutatea) cu haine, paturi etc. (are 460 litri). Acum vreau sa o vand aici. Chiar vreau una in trei puncte. Poate-i moft, poate nu, insa efectiv mi s-a pus punctul :)

Nu stiu daca o sa iau Thule (e cam scumpa). Cei de la Modula au si cutii aerodinamice (fata de ce am vazut in drum spre Anglia, arata chiar bine :) ).

Oricum, este foarte utila o cutie.

Aveti idee cum se numesc suportii de roata de rezerva care se pot pune deasupra capotei portbagajului masinii? Mi-am dat seama ca ar fi groaznic sa scoti totul din portbagaj in eventualitatea unei pene.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat si cutia mea are o prindere in fata, una in spate, trei pe stanga si tot trei pe dreapta. Ca tot ma laudam, am reusit sa-i sparg un ghidaj din plastic (nimic important), nevasta mai marunta, XC-ul inalt, deh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat si cutia mea are o prindere in fata, una in spate, trei pe stanga si tot trei pe dreapta. Ca tot ma laudam, am reusit sa-i sparg un ghidaj din plastic (nimic important), nevasta mai marunta, XC-ul inalt, deh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea din fata si din spate le are orice cutie, fiind de la balamale. Dar daca cutia e destul de lunga si are doar doua puncte de blocare (cum e a mea), si o umpli cu lucruri, zonele din mijloc ale partilor laterale nu etanseaza cum trebuie. Insa daca pui doar cateva genti in ea, fara a o umple, e ok. Insa niciodata nu stii cat o sa pui, nu (chiar si daca respecti kg-le).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now