McCIUKEN

Caseta xc90 pe s60/v70 p2

8 posts in this topic

Salutare prieteni. Vreau sa reduc un pic din masa suspendata si ma gandeam sa scot limitatoarele de bracaj. Am aflat ca volvo xc90 p2 nu are limitatoarele astea pe fuzeta ci incorporate in caseta de directie. Fiind vorba de aceeasi platforma... ma gandeam ca as putea sa montez caseta de directie de pe xc90 pe al meu v70 :-D. Stie cineva... si poate imi spune si mie :-D daca aceasta caseta de xc90 se poate monta pe cadrul motor de v70?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate dacă mai filetezi bieletele de direcție :))) ca să nu îți stea rotile in plug, ca nu o sa mai faci geometria în veci.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 850 si S70 pentru masinile dotate cu anvelope late se monteaza limitatori pe cremaliera. Vezi in link-urile urmatoare daca te ajuta.

Caseta TRW: http://www.skandix.de/en/spare-parts/suspension-steering/steering/tie-rod-assembly/steering-angle-limiter-kit/1021947/

Caseta SMI: http://www.skandix.de/en/spare-parts/suspension-steering/steering/tie-rod-assembly/steering-angle-limiter/1022743/

 

Ambele au fost livrabile prin MC.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 9/13/2017 at 11:13 PM, Midnight Caller a spus:

Se poate dacă mai filetezi bieletele de direcție :))) ca să nu îți stea rotile in plug, ca nu o sa mai faci geometria în veci.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Abia acum ca am gasit poza asta, am inteles ce ai vrut sa spui. 

 

received_1661704707214438.jpeg

Deci se poate dar trebuie sa-i pun si bielete ca alea de jos

Edited by McCIUKEN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum o sa micsoreze distanta, ca bieletele raman afara fix la fel de mult. Cele vechi se infileteaza mai mult, iar cele noi mai putin. Distanta de la caseta, pana la capul de bara va ramane aceesu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limitatoarele de bracaj au cca 100g deci ce masa sa reduci ? Poate am înțeles eu altceva însă masa asta înseamnă.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 9/23/2017 at 0:47 PM, Bogdan G a spus:

Limitatoarele de bracaj au cca 100g deci ce masa sa reduci ? Poate am înțeles eu altceva însă masa asta înseamnă.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Ai inteles bine. Nu le-am cantarit, dar daca am bascula si fuzeta din aluminiu, m-am gandit sa scap de greutatea aia inutila de acolo. Si cu ocazia asta nu mai schimb nici bucsele alea de cauciuc pe care se sprijina limitatoarele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce te faci ca modelul nou are bascula din otel ?

NU merge ce vrei tu pt ca nu sunt compatibile cele 2 casete de direcție.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now