Sign in to follow this  
Followers 0
Palfica

Becuri Xenon

16 posts in this topic

Salutari,

Vreau sa schimb becurile farurilor masinii pentru ca nu prea imi place culoarea proiectata pe sosea, pare cam palida spre galben.

Mi-ar placea culoarea alba poate cu usoara tenta de albastru. Va rog sa ma ajutati in identificarea specificatiilor becurilor necesare acestei modificari.

Auto este Volvo S60 din 2011, faruri xenon.

Pot utiliza de asemenea becuri led ? 

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vrei bec sau instalatie LED? Adaptarea unei instalatii LED nu aduce mari beneficii (output lumina) fata de un Xenon in mintile lui. Pe langa asta, nici nu este legala.

Poti achizitiona un set de becuri Osram CBI (vezi postarea lui @Vicu pe acest subiect) pentru o lumina alba cu tenta albastruie (a la BMW).

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, MMMihai said:

Pai vrei bec sau instalatie LED? Adaptarea unei instalatii LED nu aduce mari beneficii (output lumina) fata de un Xenon in mintile lui. Pe langa asta, nici nu este legala.

Poti achizitiona un set de becuri Osram CBI (vezi postarea lui @Vicu pe acest subiect) pentru o lumina alba cu tenta albastruie (a la BMW).

Daca este prea multa bataie de cap cu instalatii LED, atunci o sa raman pe xenon.

Nu reusesc sa identific postarea la care te referi. Poate ma ajuti cu un link.

Mersi,

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

din pacate asta e tot ce a postat pe forum pe acest subiect. Diferenta este 'ochiometric' vizibila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e culoarea de fabrica, alb gălbui adică 4000k, bec D3S de 5000k trebuie sa existe însă lumina oferita va fi mai putina .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Din alte discutii am inteles ca lumina alb - albastra nu ar fi indicata pe ploaie sau ceata pentru ca nu lumineaza foarte bine in aceste conditii meteo.

Voi ce parere aveti legat de aceasta chestiune ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta au gândit și producătorii auto . Din acest motiv de fabrica vin cu bec de 4300k .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna , recent am achizitionat un volvo s60 din 2012, cu faruri cu bec halogen.... intrebarea mea este urmatoare, daca imi cumpar faruri complete originale cu drosere si becuri xenon din dezmembrari , si le pun pe masina in locul celor cu halogen, vor functiona? Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal nu, de obicei fie nu se prind, fie se aprind dupa care se sting . 

Rezolvarea este alta instalatie electrica pt aceste faruri si nu se mai sting insa dau eroare de bec ars in bord . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos Bogdan !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se rezolva cu 4 fire și un releu și durează cam 1h.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare atentie unde "le rezolvi"

Mie mi-au ars la firma o masina (Ford Transit Connect) exact din acest motiv, firma de berbeci care au vandut becurile le-au si montat dar prost (fire prea subtiri) si a fost o mica problema de dauna totala la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haidi bre nenea Maurice, cat de babalau sa fii sa nu te ducă capul sa pui firele de forță măcar cât alea din mufa, ca cele de comanda merg și subțiri... Acu' dacă la 'Nea' e mai ieftin cum se practica la noi, sau înainte punea ala gresie și acum s-a apucat de electrica se numește ghinion... :(

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

am un Volvo S60 model 2012 cu bec halogen h7.

Ma gandesc cumva daca se poate si ce ar fi mai bine sa pun - xenon sau led?

Ce sfaturi aveti? E cineva pe aici care ma poate ajuta?

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Ideal ar fi sa ti cumperi un set de becuri H7, bune, Osram sau Philips, sa ti reglezi farurile si drum bun!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina nu este omologata pentru asa ceva nu merita - risti sa strici mai mult decat obtii - la xenon trebuie sa vina din fabrica cu sistem automat de nivel - auto-levelling. Plus ca daca te prinde politia s-ar putea sa ramai fara talon si cu amenda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0