Sign in to follow this  
Followers 0
denis

Suspensie spate

10 posts in this topic

Vreau sa schimb suspensia pe spate cu totu.Am gasit un set mai bun de pe alta masina.

Intrebarea mea este! Trebuie neaparat comprimat arcul inainte de a fi instalata suspensia?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa bag suspensia doar pe o parte ca mi-a luat cam sase ore de munca.Pur si simplu nu pot sa comprim suspensia si apoi sa o instalez pentru ca nu e loc.Am reusit cu chiu cu vai dupa ce am pus suspensia apoi am comprimat arcul dar nici asa nu am avut loc.Plus de asta se lasa in jos cu totul deci tot degeaba.A trebuit sa bag un cric intre caroserie si 'roata' sa apas in jos apoi cu greu am reusit sa bag telescopul la locul lui.Nu vreau sa mai repet aceeiasi procedura la cealalta roata pentru ca e clar ca nu e ok cum am procedat.

Stie cineva un tutorial pe net? Eu nu geasesc mare lucru.

Metoda asta e ok? Vad ca nu trebuie sa comprimi arcul cum zicea paunionut mai sus.

 

http://www.volvoxc.com/0/resources/how-to/pdf/replacing-rear-shock.pdf

IMG_5027.JPG

Edited by denis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate ai nevoie de niște scule . Asa fără muncești mult și prost .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde vezi tu ca bu trebuie comprimat arcul? De ce nu l-ai bagat direct si ai mai folosit acele prese?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt ca e awd masina și e cu flanșa.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, citeste Vida :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Suspensia spate la xc70 se baga in bratul inferior apasand cu un cric pe discul de frana sau cel mai bine ca in link-ul care l-am pus mai sus.Nu trebuie comprimat arcul in nici un fel dar eu m-am luat dupa altii si m-a costat ore bune de munca,bani si stres maxim.Din aceasta cauza sper ca doar cei care intr-adevar stiu ceva concret sa dea raspunsuri altfel ne batem joc involuntar unii de altii.

Multumesc.

Edited by denis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o chinga exact ca în Vida se tensioneaza și iese amortizorul . Mai departe comprimi arcul, noi avem un stand fix și imediat e gata.

De aia spun ca trebuie niște scule speciale, nu merge făcut acasă în garaj .

Ai dreptate, unii dau sfaturi de mai mult te încurcă .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza e ca eu am cumparat si schimbat suspensia completa si nu a trebuit sa scot amortizoarele.Am facut asta in parcare doar cu cric si chei.Problema a fost ca nu puteam sa bag capul amortizorului in bratul inferior care sustine toata suspensia.Pana m-a dus capul sa apas pe discul de frana sa aliniez bratul inferior cu capul amortizorului am avut de munca.E o metoda neortodoxa si un pic riscanta dar cu atentie o rezolvi repede.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0