Sign in to follow this  
Followers 0
Skinny

Probleme ulei

5 posts in this topic

Salutare colegi,

Sunt nou pe forum, si vreau sa apelez la expertiza voastra, fiind pentru prima data proprietar al unui Volvo S40. 

Masina a fost achizitionata de primul proprietar de la reprezentanta Primul Auto din Bucuresti in 2010, fiind fabricata in 2009. Eu am achizitionat-o in luna mai al acestui an, fiind al treilea proprietar.  Kilometri sunt putini (a fost verificat), masina merge bine, insa am descoperit o problema. In luna august am facut schimbul de filtre, asta include, bineinteles uleiul. M-am documentat pe internet cat trebuie bagat pentru motorizarea si varsta masinii - 4.5 L. Atata am si adaugat.

Am descoperit la finele lunii trecute, insa, ca joja imi indica pe minim, asadar, am mai adaugat un litru. Acum am adaugat alt litru, si tot pe minim imi arata. Care ar putea fi problema? O fi la compresie? Eu folosesc Castrol 5w30 full sintetic.  Nu scoate fum de nici o culoare la relantiu, sa fi crezut ca e negru sau albastru, nimic. Sa fi citit eronat si nu am adaugat suficient ulei in motor? Sau sa ma astept la ce-i mai grav, si anume ca segmentii sunt terminati.

Multam fain. Hai noroc ! 

Edited by Skinny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce motor ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0i? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
1.8 Benzinar

Segmențeii, segmențeii, trala-la-laaa :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0