Sign in to follow this  
Followers 0
Laurentiu13

Intarziere raspuns la accelerare

2 posts in this topic

Buna seara, am achizitionat si eu un V50 din 2012 , are 180 000km nu arata erori in bord dar are urmatoarele simptome: nu merge rotund la ralanti, are o intarziere in raspuns la accelerare, si dupa 3000 de ture trage mai putin decat intre 2000 si 3000. Motorul este 1.6 diesel de ford. Astept pareri, multumesc

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. La deal merge in a 2-a fara sa apesi pe acceleratzie? Daca nu e posibil sa fie si ambreiajul. De fapt, tu ai motor mai mic si nu stiu daca e aceeasi treaba ca la motoarele 2.4. Al meu s60 vechi d5 facea panta fara acceleratzie si una identica a unui amic de al meu nu reusea, ii dadea in cap daca nu accelera. Am schimbat volanta si ambreiajul si a fost totul brici. Asta ar fi una, un alta ar fi unul din suporturi motor desi daca ai avea pierdere pe circuitul pneumatic ar trebui sa itzi indice in bord asistentza motor. Ultima ar mai putea fi turbina cu geometrie variabila care ori e foarte murdara si nu poate deschide corpul farfalat ori are actuatorul rupt cum s-a intamplat la s60ul meu vechi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0