ionutmark

Trepidare roata in viraj strans

4 posts in this topic

Salutare,

In primul rand imi cer scuze daca mai exista un topic asemanator,  dar eu nu l-am gasit. :)

De aproximativ o luna am observat ca in timpul virajelor stranse, in special spre stanga, (giratorii stranse, inscrieri pe drumuri perpendiculare) apare o trepidatie dinspre roata.

imi da senzatia sa roata derapeaza/aluneca pe carosabil.

Aceasta se intampla, in special, atunci cand carosabilul este ud. Pe drum uscat nu apare trepidatia.

 

Am fost si la service, dar nu au descoperit ceva neinregula, cum ar fi jocuri sau scurgeri de ulei de la componentele sistemului de directie.

Ma gandesc la o verificare a geometriei directiei, chiar daca aceasta a fost verificata si reglata acum 3 ani.

Am verificat amvelopele si nu prezinta uzuri neuniforme. De asemenea, nu am sesizat ca masina sa traga stg. sau dr. si nici vibratii sau scartait de roti nu apar in timpul rularii  (la exploatare normala).

 

Stiu ca o inspectie amanuntita de catre un mecanic primeaza, dar v-as ruga, daca aveti cunostinte de cauza, sa ma ajutati, daca se poate, cu niste sfaturi suplimentare care m-ar putea ajuta sa descopar cauza acestei probleme.

 

Multumesc anticipat!

 

Cele bune,

Marc Tohanean

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact acelasi lucru l-am patit si eu ieri. Tot viraj strans spre stanga, drum umed, viteza poate un pic mai mare decat era normal (ma grabeam spre un loc de parcare, care oricum nu l-am mai prins), iar senzatia a venit dintre roata dreapta fata. N-am mai sesizat de atunci, nici nu am mai luat asemenea viraje ce-i drept, iar roata pare in regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geometrie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Geometrie . 

Multumesc pentru raspuns!

O sa fac o programare la un service specializat.

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now