Sign in to follow this  
Followers 0
Alecs90

Eroare filtru particule

2 posts in this topic

Salut.Caut și eu niste păreri in legătură cu un S40,2009.

In primăvară,am avut nevoie de o regenerare a filtrului de particule iar totul a fost ok 6 luni.Acum 2 săptămâni problema a reapărut.Limitarea la max 3000 rotații pe minut și un mesaj in bord cu "Putere motor scăzută". Am încercat regenerarea in 2 service-uri fara rezultat.Chiar și în timpul regenerării,nu a trecut de 3000rtp...O faza ciudata ar fi și că acum 3 zile,de nicăieri mașina și-a revenit singură pt circa 20 de minute,după care mi-a apărut din nou mesajul in bord și limitarea la 3000 din nou. Mi s-au propus niste soluții foarte scumpe și nesigure dpmdv.O anulare din soft a filtrului... Locuiesc in Danemarca, soluția a fost dată de un mecanic român,după ce  trecut și printr-un service danez.Un sfat,va rog?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand sa mergi la reprezentanta Volvo si sa repari masina conform caietului de service . 

DPF-ul se inlocuieste la fiecare 120.ooo km iar aditivul se completeaza la fiecare 60.ooo km . Asta e mentenanta obligatorie . 

Problema ta poate fi si de la bujii nu neaparat de la DPF, deci este obligatorie o diagnoza . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0