MihaiS60

Intretinere interior

11 posts in this topic

Va salut,

 interiorul masinii mele este cumva din trei materiale diferite, textil si doua tipuri de piele(sintetica sau nu). Ce ma intereseaza pe mine este ce produse pot folosi pentru intretinerea acelor zone care sunt din material non textil. Am vazut ca ceva asemanator cu materialul de pe scaune se regaseste si pe fetele de usi. Mi-ar fi de ajutor in a ma documenta despre produse de intretinere daca as sti mai exact ce tipuri de piele sunt cele doua. Cum se numesc? Dar pentru zona textila? Ceva produse de curatare a testat cineva?

Numai bine,

Mihai

volvo fahrersitz.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

am mai gasit ceva informatii pe net. se pare ca partea de "piele nubuck" este de fapt o imitatie si cel mai probabil ne recomandat sa folosesc produse pt piele pe aceasta suprafata. Singura care ar fi piele este cea lucioasa, o piele nappa. o sa caut ceva solutii de intretinut pielea, insa cred ca o sa fie greu de aplicat fara sa ating celelalte suprafete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum zicea si Bogdan:Ma-fra(charme)sau Meguiar's si esti on top! ;)

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amazon Egipt? Acolo ai cont Jupane?

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Bogdan G said:

https://egypt.souq.com/eg-en/mafra-3-in-1-fabric-treatment-for-car-care-500-ml-22799957/i/

Merge și pt piele și pt Alcantara.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Dupa cateva aplicari se si uniformizeaza, n-o sa mai stii care a fost alcantra si care a fost pielea. Ajunge un fel de beef jerky de toata frumusetea.

Intretinerea materialului alcantara este destul de detaliata la ei pe site. Din experienta personala cu acesta, recomand APC de la Meguiar's aplicat pe o carpa umeda, fara sa se insiste pe zone, miscari circulare. Se 'sterge' cu o alta carpa umeda (nu uda) si aia e.
Pentru piele cred ca ti-am raspuns deja, Leatherique is the way to go.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu bre Maurice . Acolo am găsit poza .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Nu e chiar asa Mihai, Alcantara este un material textil și se curata bine cu Mafra pt textil .

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pt raspunsuri,

deci chestia aia care eu am gasit-o sub denumirea de nubuck-textil este de fapt alcantara?

All purpose cleaneru-l l-am gasit si eu pe net si l-am pus in cos. insa ca produs pt piele am apucat deja sa comand ceva ce pare sa fie in regula judecand dupa review-urile gasite pe diverse site-uri din domeniu. se gaseste pe amazon sub denumirea Dr. Wack A1 Leather Care Leather Cleaner.

Leatherique stiu ca este un produs foarte bun insa cumva e destul de greu de gasit la vanzare. Fie il gaseam in cantitati mari, fie il trimit din marea britanie.

Edited by MihaiS60

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nubuck (pronounced /ˈnjuːbʌk/) is top-grain cattle leather that has been sanded or buffed on the grain side, or outside, to give a slight nap of short protein fibers, producing a velvet-like surface. It is resistant to wear, and may be white or coloured."

"Nubuck este un tip de piele cu o suprafață moale, catifelată și este una dintre cele mai scumpe piețe de cumpărare. Spre deosebire de suedele mai puțin costisitoare, acest tip de piele este mult mai durabil și este excelent pentru utilizarea pe obiecte precum mobilierul deoarece va dura mult mai mult decât piele de căprioară."

"Pielea nubuk se obtine prin tabacire, vopsire in profunzime si finisare printr-o slefuire fina. Are aspect catifelat si isi deschide sau inchide culoarea la stergerea suprafetei cu mana. Se foloseste la incaltaminte sau marochinarie si mai rar, pentru tapiterii. La fel ca anilina si semianilina, acest tip de piele se intretine si protejeaza in mod corespunzator. "

Deci Nubuck nu e imitatie. Exista o mare asemanare vizuala intre nubuck si alcantara, probabil in ideea de a avea doua produse asemanatoare (nu la fel) in ce priveste aspectul si chiar senzatia tactila, dar la preturi diferite. Insa la atingere, alcantara este mai fina, mai catifelata decat nubuck-ul. Iar nubuck-ul, ca sa fii sigur ca este ca atare, anume piele intoarsa foarte bine tabacita tot trebuie sa aiba inca vizibili porii.

Pentru tapiteria din masina mea am folosit produsul de mai jos. Am aplicat circular pe piele cu un burete, am frecat bine-bine cu o perie destul de tare (dar nu de covoare, si nici de haine) cu perii din plastic, iar apoi am sters cu o carpa curata. Chiar a dat rezultate excelente.

Succes.

Meguiars Gold Class Rich Leather Cleaner & Conditioner 400ml

Edited by Cujacha
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru ca ne-ai impartasit aceste informatii si experiente. Piele Nubuck e ceva fain, insa ce am eu pe scaune este o minciuna. Volvo s-a gandit sa-i spuna Nubuck textil, doar pentru ca suna bine, in schimb nu are de-a face cu pielea, produsul fiind sintetic. Din informatiile gasite de mine, acea zona, considerabila ca suprafata, nu se trateaza cu nimic ci doar se curata. Cum spunea un coleg mai sus, APC de la Maguiers este foarte OK. Eu am mai incercat cu o spuma de curatare la Sonax, dedicata pentru alcantara. Mare lucru nu am putut constata, tapiteria fiind initial destul de curata, plus culoarea inchisa...

Singura zona in care este piele, lpe scaunele din poza mea, este acea care luceste. Am folosit produsele de la Dr. Wack si am observat ca s-a luat ceva mizerie pe carpe si burete. In acelasi timp dupa ce produsul a intrat in piele am observat ca pielea acum "scartaie" cand dau cu degetele pe ea. Initial era mai uscata si o tenta mai mata.

Numai bine,

Mihai.

Edited by MihaiS60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca produsul e pentru piele, poti fi linistit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now