Xwinner

Copiere cheie

40 posts in this topic

Buna seara. Am pierdut ieri cheia de la masina, un Volvo c30 2007 si as dori sa stiu cam la ce costuri ma supun pentru una noua si unde in Iasi as reusi sa o fac. 

Mai am doar rezerva, dar in cazul in care o pierd si pe asta e problema mare. 

IMG_1016.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara . 

Suni la Primus Auto si rezolvi problema . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie la Cluj la reprezentata mi-au cerut 2400 lei pt. o copie.

Se pot copia si cheile cu cip. Nu trebuie apelat neaparat la stealer. Bineinteles daca vrei sa ai si telecomanda... te cam ustura la buzunare.

Edited by kecs
update.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista fara telecomandă la C30 . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am facut si eu o cheie pentru un C30 2012. La Primus Auto, pentru cheie noua + activare software (inclusiv 'stergerea' din memoria masinii a cheii pierdute), am avut urmatoarele preturi:

- pentru persoana fizica: 1450RON (via factura proforma la Primus Auto)

- aceleasi operatiuni, insa cerute/facute prin polita CASCO, au iesit la un cost total de 895RON.

Nu imi este clara diferenta de pret prin cele 2 abordari, insa sper ca te-au ajutat cifrele. :)

Edited by costin96
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de raspunsuri. Cat despre preturi a fost fratele si a intrebat la Bucuresti la reprezentanta si au spus de 1600 de lei. 

Desi mi se pare o suma foarte mare pentru munca depusa, trebuie s.o fac si pe asta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturi mari pt. o cheie la C30. Am si eu doar o cheie (telecomanda), Volvo mi-a cerut 185 euro pt a face alta, pret fara acea cheie de aluminiu pe care inca o am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturi mari comparativ cu ce ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/18/2017 at 4:34 PM, Bogdan G said:

Preturi mari comparativ cu ce ? 

Comparativ cu pretul din RO. e o diferenta de la 185 euro telecomanda pt v50 si 1600 ron pt C30. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/11/2017 at 1:07 AM, costin96 said:

- aceleasi operatiuni, insa cerute/facute prin polita CASCO, au iesit la un cost total de 895RON.

^

9 hours ago, emy said:

1600 ron pt C30. 

atat costa, pe factura. Restul preturilor sunt pe 'intrebare'.

Share this post


Link to post
Share on other sites


@Bogdan G, daca dai 10% din valoarea masinii pentru o cheie, este mult comparativ cu orice....

Este o bucata de plastic cu 5 butoane un cip si 3 integrate, un oscilocop+ alte cateva piese. Poti cere 1600 ron pe asa ceva?

1600 ron este un smart TV sau un smartphone si acolo vorbim de tehnologie, dar nu mai comentez. Urmatoarea masina sigur nu va fi Volvo si nu veniti cu replici ca daca o aveam de noua si alte prostii de genul.

Pentru cei curiosi atasez poze cu placa cheii de 1200 ron, banuiesc ca minim 400 este activarea, ca doar cand ai dat banii pe masina nu ai primit si dreptul la soft.

La Passat 2014 este 750 ron cheia cu activare cu tot....

IMG-20171212-WA0007.jpeg

IMG-20171212-WA0005.jpeg

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G, daca dai 10% din valoarea masinii pentru o cheie, este mult comparativ cu orice....

Este o bucata de plastic cu 5 butoane un cip si 3 integrate, un oscilocop+ alte cateva piese. Poti cere 1600 ron pe asa ceva?

1600 ron este un smart TV sau un smartphone si acolo vorbim de tehnologie, dar nu mai comentez. Urmatoarea masina sigur nu va fi Volvo si nu veniti cu replici ca daca o aveam de noua si alte prostii de genul.

Pentru cei curiosi atasez poze cu placa cheii de 1200 ron, banuiesc ca minim 400 este activarea, ca doar cand ai dat banii pe masina nu ai primit si dreptul la soft.

La Passat 2014 este 750 ron cheia cu activare cu tot....

IMG-20171212-WA0007.thumb.jpeg.2ec78aa851c83954122772fdb81ec5c0.jpeg

IMG-20171212-WA0005.thumb.jpeg.8cf8c9b26015db3f7a0b45bd74ed4f63.jpeg

Te asigur ca la Logan e și mai ieftin. La Opel astra G îți sincronizezi singur cheia asa ca... ce mai aștepți?

Și apropo, osciloscopul e un aparat de măsură, ce vrei tu sa zici acolo e oscilator.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar valoarea masinii nu e 16.000 de lei, cât vrei sa credem, ci de vreo zece ori mai mare. Evident, vorbim de valoarea de nou. Piesele noi, originale, nu ti le vinde nimeni mai ieftin, doar pentru ca tu ai o masina veche si ai dat foarte putin pe ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, vanam greseli, intradevar oscilator, stiu foarte bine ce este un osciloscop.

Astept sa vand Volvo-ul ce sa astept. Cat de ipocrit ar trebuii sa fiu, am o masina care valoreaza aprox. 3500 euro, dar nu ar trebuii ca sa ma supar ca o cheie este 350-400 euro, daca am Volvo nu ma dau banii afara din casa...

In plus cum se justifica pretul, avand in vedere componentele cheii ? R&D? sa nu-mi ziceti ca Volvo a inventat cheia cu radiofrecventa ....

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vrei o cheie noua. Ia-ti atunci o cheie veche din 2006 si vezi daca te ajuta asa. Tu nu vrei sa intelegi si pace, ca preturile la piese si componente noi sunt aceleasi, indiferent daca tu ai o masina scoasa ieri de pe poarta fabricii, sau una de 20 de ani.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa fac cu cheia din 2006? cine o programeaza? reprezentanta nu prea cred.

Si nu este asa, dupa 10 ani, Volvo nu mai foloseste aceste chei la modelele noi, Pretul ar trebuii sa fie diminuat.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, vanam greseli, intradevar oscilator, stiu foarte bine ce este un osciloscop.

Astept sa vand Volvo-ul ce sa astept. Cat de ipocrit ar trebuii sa fiu, am o masina care valoreaza aprox. 3500 euro, dar nu ar trebuii ca sa ma supar ca o cheie este 350-400 euro, daca am Volvo nu ma dau banii afara din casa...

Vanam greșeli pentru ca tu compari prețul unei piese de schimb noi, ESENȚIALE în funcționarea mașinii și fără de care aceasta e inutila, cu prețul de revanzare ultra-devalorizat al unei mașini de peste 10 ani vechime. Oare telecomanda unui TV LCD din 2005 care a costat poate peste 4000 de lei, pe care vrei sa o iei acum de noua din reprezentanta LG crezi ca o sa fie 30 de lei? No way. Și TV-ul ala merge și fără telecomanda.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chiar acum, Dumi81 a spus:

Pai ce sa fac cu cheia din 2006? cine o programeaza? reprezentanta nu prea cred.

Eu nu am spus sa o iei stricto senso! Evident ca nu ai ce face cu ea. De aceea costa exact ca atunci cand ai iesit de pe poarta fabricii cu masina de 35,000 de Euro si ai pierdut una din chei.Si mai e un motiv. Pentru ca tu sau cei care citesc acest topic, sa fie foaaarte atenti cu cheia masinii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comparam mere cu pere. Pot cumpara o telecomanda SH pentru TV care functioneaza perfect.

Ma rog voi faceti bani din repararea acestor masini si de aceea sunteti asa virulenti.

O seara buna!

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ales eu fac bani din asta...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am pierdut cheia, la mine una dintre ele "s-a hotarat" sa nu mai functioneze decat la 20 cm de geamul usii de la sofer. Si in acest caz trebuie sa dau 1600 sau mai mult pe o alta cheie?

Si nu va mai apreciati comm-urile unu altuia ca sunteti penibili.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altceva, ce sa apreciem? ...

Mă rog... dacă nu ai pierdut-o, ea trebuie doar reparată. Sau, folosită așa cum e, dacă nu îți permiți.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel cine repara aceasta cheie?!? si nu stiu daca imi permit, poate ca da, dar as putea face altceva cu banii acestia. De exemplu sa pun motorina si sa plec la munte, nu sa investesc intr-o bucata de plastic.

Imi cer scuze daca am fost deplasat, dar eu m-am cam saturat de "minunea" asta de masina. Aspectul este placut, in rest lasa de dorit la multe capitole.

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o repara. Mergi la munte. Aici suntem de acord. Masina merge la fel de bine si daca una din chei nu bate din casa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar mie imi sta pe cap, asa sunt eu fixist. Pozele sunt de la cheia mea, este la electronist, inca nu am un verdict.

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now