blackpanther

schimbare distributie D5244T 163cp

7 posts in this topic

Buna tuturor,

nu sunt mecanic insa ma bate gandul sa ma bag singur sa-mi schimb distributia si odata cu asta si cureaua si toate rolele de la servicii plus rulmentul de la compresorul de clima. M-am tot uitat pe net la filmulete insa nu am intalnit detalii legate de montarea intinzatoarelor.

Exista suficient spatiu pentru a da jos rola de pe compresorul de clima la V70 din 2002 fara sa scoti compresorul de la locul lui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti scoate fulia compresorului, fara sa demontezi compresorul! Plus ca iti trebuie o scula, altfel risti sa strambi ambreiajul compresorului!

Iar pentru distributie, iti trebuie pistol pneumatic pentru piulita fuliei, sau o scula speciala de tinut contra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa te uiti in Vida sau Vadis cum merge treaba ,apoi ceva logistica  ,un pic enuntata mai sus. Sfatul meu este sa mergi la un mecanic si macar daca stii (inveti) teoria schimbarii cum trebuie ,ca la carte, macar poate iti permiti sa il corectezi  in ceea ce face daca cumva ar fi desincronizat fata de ce ai citit in manualul de interventie  dat de fabricant.:)

In general vorbind nu tot ce vezi in filmulete reflecta 100%  ceea ce se face. Spre ex. sa te uiti cum se schimba  ,de catre unii ,o distributie de S/V/C70 pina in MY2000 si cum  taie cureaua de distributie cind o da jos  pentru ca mai este un ceva ce o tine si nu se poate elibera de sub fulie(cea dupa arbore ),care fulie la acest model nu se da jos.  Si uite asa...

Faci cum doresti ,insa o distributie nu sare de 300 manopera iar sa umbli la compresorul  de clima  trebuie sa faci reincarcare cu freon si probabil de asta vrei sa scapi.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am apucat de mesterit(deocamdata distributia) si am ajuns in stadiul ca am demontat atat piulita cat si suruburile de pe fulia de pe arbore insa fulia nu vrea sa iasa. Sa fie siguranta aia de pozitie(nu stiu daca-i zic bine) de vina? Fulia intra pe ax pe caneluri? Pare sa aiba un pic de joc dar oricat am incercat sa trag de ea n-am reusit s-o scot si nici sa-i maresc jocul.

fulie arbore D5244T.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
M-am apucat de mesterit(deocamdata distributia) si am ajuns in stadiul ca am demontat atat piulita cat si suruburile de pe fulia de pe arbore insa fulia nu vrea sa iasa. Sa fie siguranta aia de pozitie(nu stiu daca-i zic bine) de vina? Fulia intra pe ax pe caneluri? Pare sa aiba un pic de joc dar oricat am incercat sa trag de ea n-am reusit s-o scot si nici sa-i maresc jocul.

5a3bcea085670_fuliearboreD5244T.thumb.jpg.a610c0ab62b71a8db00a1d6b6df4f815.jpg

O iei cu un levier și o depărtezi stânga dreapta sus jos pana iese de pe moțul ala.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se bate usor cu un ciocan de cauciuc pana prinde joc . 

Cu levierul exista riscul sa o strambi iar cu ciocanul sa o strici . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau cu extractor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now