snake80

Curea auxiliara si intinzator s60 II D5 2011

5 posts in this topic

Salut. Are careva vreun indrumator la cum sa schimb cureaua auxiliara si intinzatorul? La s60 vechi a fost cam "par la ceas", la asta mai noua nu gasesc spatziul necesar. Cred cu sigurantza ca trebuie sa incep de la suportul motor, dar e putin mai complicat. Nu? Caci asta inseamna ca motorul se va lasa si cred ca ar trebui sa il ridic de dedesubt cu un crick. Pe internet nu gasesc mai nimik. Am comandat si Vida Dice, gasesc pe acolo indicatzii la cum trebuie sa procedez?

Edited by snake80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este complicat  insa costa mult acesta operatie in service prin zona ta?:)

Asteapta VIDA  ,lecturezi iti faci o idee , incet incet ii dai de cap,insa trebuie sa ai putin  spirit practic ,ceva scule etc. Variatiuni pe aceeasi tema sint chestiile mecanice  si nu daca este Volvo ,se opereaza pe creier cum s-ar crede ,mai ales la modele peste 1991 -2015.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult pt raspuns. Astept Vida si apoi poate revin si cu imagini. Ok?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E banal . 

Pasul 1 se da aparatoarea de noroi jos . 

Dupa care in functie de model ai nevoie de torx T60 sau T50, dai cureaua jos dupa care poti da jos intinzatorul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La sabato 18 novembre 2017 at 5:30 PM, Bogdan G a spus:

E banal .

Pasul 1 se da aparatoarea de noroi jos .

Dupa care in functie de model ai nevoie de torx T60 sau T50, dai cureaua jos dupa care poti da jos intinzatorul .

La multzi ani !!  merci fain pt raspuns, gasisem in Vida ce trebuie sa fac. Problema mea insa e alta si la care Midnightcaller m'a cam speriat. La s60 -ul meu intinzatorul momentan este hidraulic si trebuia schimbat obligatoriu la Volvo daca masina ajungea la 90.000, pt un defect care face sa uzeze foarte mult cureaua. Acum pe piatza exista doar intinzatoare mecanice si Midnighcaller spune ca pt a-l monta tre sa fac gauri in blocul motor si apoi filiera. E posibil asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now