Byzyman

Consum exagerat la maşină nouă.

14 posts in this topic

Bună ziuă. Am cumpărat săptămâna trecută un XC60 nou cu motor de 2400cc (190cp) 6 trepte automată. În primii 100 km a consumat 22 l la 100km mixt. Următoarea zi 18l/100km prin Bucureşti. A treia zi Bucureşti-Sinaia dus 12l/100km. Întors 8,5l/100km. Acum prin Bucureşti consumă 9l/100km şi nu mai scade deloc deşi merge numai la 6.00 dimineaţa şi la 20.00 seara când traficul este practic zero sau modest. Maşina are 520 de km la bord. Sunt şanse să mai scadă sau asta este tot? Ciudat... pentru că am mai avut maşini noi, dar nici una nu a făcut aşa. Cât spunea producătorul - atât consuma din prima...

20171103_104631.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

9% este un consum perfect normal pentru Bucuresti, chiar si pentru un Bucuresti liber.
Mie S6ou' (acelasi motor, awd si cu p*) imi consuma in jur de 9.5-10% prin Bucuresti.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns. Am înțeles. Deci țeapă. 

M-am ales cu o conservă pe roți, care consumă foarte mult. Asta înseamnă să-ți asculți prietenii. 

- Volvo volvo că nu se compară.. nu fi fraier..

Share this post


Link to post
Share on other sites

9l la 100 km ti se pare mult in oras pentru masina si motorul ala???

V50-ul 1.6D 109 cai consuma atata in Cluj...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu locuiesc în Brăneşti adică la 13 km de Buc. pe DN3. Şi mai fac vreo 3-4 km până la birou (Costin Georgian). Deci când am spus Bucureşti am fost generos pentru că de fapt ar fi trebuit să iau în considerare un consum mixt, pt că 2/3 din drum se face afară.

Dar am zis că... hai lasă de la mine...

Ei.. acum se schimbă puţin problema pentru că stimatul Volvo promite un consum de 5,7 mixt. Ori de la 5,7 la 9... e drum lung...

Nu contează dacă consumă mult sau puţin pentru un astfel de motor. Sunt un cumpărător care nu se pricepe. M-am luat după ce scrie pe hârţoagele lor... Înţelegeţi de unde vine oftica mea? N-am scris eu specificaţiile...

La Reno scria 5,5 şi ia 5,7... rezonabil dă-l naiba.

Cadillacul scria 12,5 şi consumă 12,5 să mor dacă mint. Vara ajunge la 13 şi ceva cu aer condiţionat.

Măi.. ăştia n-au minţit. Asta e problema mea. D-aia fac spume şi mă simt aiurea.

Scuzaţi-mă.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapinesti sanatos.:)

Probabil era mai bine sa te  informezi un pic tehnic anterior ,insa parerea mea este ca sint ceva motive tehnice anume: masina noua  ,cutia automatica in 6tr si nu 8tr. , capacitatea  de 2400cmc  si nu motorizarea  VEA ( 1969cmc) .Aceste motorizari se vind in paralel cu cele VEA si  cam ametesc cumparatorul cu cifre la consum,insa doar producatorul le emite.

Practic nu se mai poate scoate consum minim dintr-un diesel si pus pe o masina de peste 1650kg .Ia ajuns acestui motor insa sint  foarte multe autoturisme noi care trebuie sa se vinda ,fie ca  sint de ultima generatie ,fie anterioara ,ca si motorizare.

Oricum ,multi kilometri in siguranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca orice masina noua consuma mai mult in primii X mii de km, plus ca ai si cutie automata. A mea e tot 2.4 cu 220CP cu soft, cutie manuala, insa iti spun din experienta ca si stilul de condus se simte la consum, mai ales la masina de 2 TONE!!! 

In Bucuresti, bara la bara, dar nu bruscat si nici subturat, ieseam cu 10.7-11L la suta. In afara am scos si 4.8L :))), dar in general scot 5.5-6.5L cu tot cu AC si nu merg mosnegeste.

In Iasi, tot aglomerat, daca accelerez si apoi schimb, dar fara sa raman subturat (1600-1700 rot) si mentin pedala, scoteam asta-vara 9L/100km...acum e frig (alti consumatori, anvelope etc) si scot cam 10-10.5. In schimb daca o bruschez, accelerat si apoi franat si tot asa, imi ia 2-3L in plus in oras. Poti sa verifici si tu cum indica consumul instantaneu la stilul tau de condus ;)

Peste toate astea mai pune si consumul extra datorat cutiei automate (1.5-2L) si uite ca ies calculele. 

O solutie (800 EUR era ultimul pret odata) ar fi sa-ti pui soft Polestar si masina va consuma mai putin, plus comportament mai bun, cai-putere si cuplu in plus. Sunt multi colegi pe forum care iti pot confirma.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc "1984". Şi eu vă doresc acelaşi lucru.

Cosminel12345 - sper să fie cum spuneţi dvs. Deşi ideea de "rodaj" îmi pare cam depăşită în 2017. Mă duce cu gândul la Uzinele Colibaşi..

Se poate să fie şi stilul de mers. Când am lăsat-o să meargă singură, se comporta cu totul altfel decât aş fi făcut eu.

Chiar mai agresiv, dar culmea.. stătea mai mult timp cu "Eco"-ul afişat pe bord.

În fine.. per total maşina e OK. Merge nu e rea. M-am enervat eu la început.. Scuze.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

In primul rand bine ai venit printre noi. Inteleg ca esti putin suparat pe consum, insa da-i putin timp - vei vedea in timp de ce prietenii ti-au recomandat Volvo si vei vedea ca nu iti va fi parut rau pentru achizitie. 

Am avut cateva Volvo S60 cu D5 cu MT6 si AT6  si consumau la fel pe distante scurte, in aglomeratie. 

Sa stii ca si arhitectura VEA 2.0L cu AT8 mananca la fel in distante scurte / oras - 9-10l / 100 km, mai ales pe vremea asta. 

Ma astept sa vezi un consum mai redus dupa o perioada. 

Polestar dupa parerea mea merita fiecare banut - am avut Polestar pe toate Volvo-urile care le-am avut. 

Succes si sa auzim doar de bine. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Byzyman dacă vrei sa vezi consum ca în carte faci asa, sâmbătă ora 23:45 pui pe pilot la 60kmh, activezi modul ECO și mergi spre Berceni venind din Otopeni. Îți garantez ca scoți ca în carte, pe testate .

Eu am reușit cu S60 Polestar consum de sub 10% în București însă numai pe pilot automat care la mine merge pana la 0 kmh și este o placere să-l folosești în bara la bara, consum mult mai mic și nici nu mai apeși pedalele .

@Mav consuma bine de tot VEA însă nu e nici o placere sa pui Polestar pe asa motor.

Îți recomand să mergi cu D4 preparat de Rica, e bomba pe roti nu pistol cu apa denumit Polestar .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

si crezi ca un vw consuma mai putin si cu , cutie automata, facem referire ca mai toti spun de vw in sus vw in jos. vrei masina cu consum mic iti iei masina frantuzeasca cu motor de aspirtator pana in 1.6 . consumul de 5,7 % dat ded producator este dat la o viteza max de 90 km/h si atunci vei avea acest consum

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Byzyman   este exagerat consum masinii tale ...consuma cat o masina adevarata

Si masina mea consuma cu mult peste ce scrie in carte, indiferent de conditiile de trafic si stil de condus....

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11/25/2017 at 9:59 PM, Bogdan G a spus:

@Byzyman dacă vrei sa vezi consum ca în carte faci asa, sâmbătă ora 23:45 pui pe pilot la 60kmh, activezi modul ECO și mergi spre Berceni venind din Otopeni. Îți garantez ca scoți ca în carte, pe testate .

Eu am reușit cu S60 Polestar consum de sub 10% în București însă numai pe pilot automat care la mine merge pana la 0 kmh și este o placere să-l folosești în bara la bara, consum mult mai mic și nici nu mai apeși pedalele .

@Mav consuma bine de tot VEA însă nu e nici o placere sa pui Polestar pe asa motor.

Îți recomand să mergi cu D4 preparat de Rica, e bomba pe roti nu pistol cu apa denumit Polestar .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Cine este Rica ? as vrea si eu mai multe detalii despre un upgrade la motor ,...poate reusesc sa-i mai scad consumul de ulei....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa creasca consumul de ulei nu sa scadă.

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now