mmi78

Volvo XC60 D3/150CP

3 posts in this topic

Salut si bine v-am gasit!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de cumpararea unui Volvo XC60. 
De cateva saptamani ma uit pe mobile.de si as vrea sa iau un XC60 echipat cu penultimul tip de motor (Drive-E). Fiind un motor relativ nou ma gandesc ca cel din 2016 ar fi o varianta imbunatatita al celui din 2015. Deci mi-am concentrat cautarile pe motorul D4 VEA. Si motoarele pe benzina ar fi o optiune insa nu am gasit niciuna la vanzare pana acum conform cu criteriilor mele .
Nu ma intereseaza AWD, nu am am avut nevoie pana acum si nici nu cred ca voi avea nevoie in viitor. Plus ca acesta optiune creste pretul de achizitie si (eventual) costurile de intretinere. 
Astfel, pe lista scurta, au rezultat urmatoarele trei motorizari:
1. D4204T5 -> XC60 D4 (181 hp) -> din 2015
2. D4204T4 -> XC60 D3 (150 hp) -> din 2016
3. D4204T14 -> XC60 D4 (190 hp) -> din 2016

Acum urmeaza si dilema mea ...
Din lista de mai sus, motorizarea a treia pare cea mai OK pt un XC60 FWD. Pretul este evident mai mare decat XC-urile echipate cu D3-ul (cu 150 CP). Insa ambele sunt motoare D4 modificate din soft.
As lua D3-ul fara sa stau pe ganduri doar ca din punctul meu de vedere pare un motor cam mic pentru cele 2500 Kg ale masinii si nici nu se regaseste pe lista Polestar, deci nu pot sa ii fac upgrade. 
Poate cineva sa ma ajute cu un feedback legat de motorizarea cu D3 pe XC60? Cum se comporta masina cu acest motor? Nu este subdimensiunat pt aceasta masina?
Daca este un motor subdimensionat poate ar fi mai bine sa ma orientez spre un V60 CC cu motorizarea asta ? V60 CC este mai usoara cu 200 kg fata de XC60...

Primul motor din lista (D4/181CP) este cel din 2015. Stiu ca primele motoare au probleme cu EGR-ul, de aceea am rezerve pentru aceasta motorizare. Motorul asta este pe lista Polestar.
Daca se defecteaza EGR-ul este scump de inlocuit/remediat ? Un upgrade Polestar ar putea rezolva problemele de EGR (ma gandesc sa o folosesc ca o metoda de preventie)?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand masina nu are 2500kg, in al doilea rand pot sa ti spun ca trage motorul indiferent de CP daca are cuplu, de ce nu faci un drive test ca sa te convingi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns!

Intr-adevar, cel mai simplu ar fi sa merg la un drive test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now