Sign in to follow this  
Followers 0
uPs

* s-60-R AWD *

8 posts in this topic

Salut baieti, revin cu aceiasi problema veche....masina merge sacadat, se intrerupe si la relantiu scade turatia pana se opreste.
 

De mentionat: la rece masina merge super, merge normal si la relantiu sta fix in 700 rot, dar dupa 10 min de mers  dupa ce motorul atinge temp. de 90 grade parca e alta masina, no o mai recunosti: la turatii mici intr-antaia sau mansalier se opreste, la relantiu se opreste...parca ar fi un senzor care ii taie alimentarea cu benzina/La ea am schimbat pompa de benzina, bujiile sunt noi ca si sondele landa, iarclapeta  de accelaratie e curatata si calibrata din nou.
 

Are cineva vreo idee?....este vreun senzor de temperatura pe motor defect?, senzor booster, VA rog sa scrieti aici tot  ce va vine in cap.....ca yo numai stiu ce sa fac.
 

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat pompa de benzina si imi da tot ca nu am presiune suficienta in tester. Cred ca am probleme la supapa cu clapet de retur, scapa benzina si numai poate tine motorul la relanti, sau ceva vreun furtun obturat ca sigur e pb de alimentare benzina.  

trebuie sa desfac din nou pompa si sa urmaresc tot traseul de la rezervor la motor....ca altfel nu ma duce capul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa precizez ca senzorul de presiune oxygen/aer functioneaza, e verificata si nu imi da nici o eroare decat presiune redusa de benzina

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai pus pompa noua? Ai  schimbat tot ansamblul pompei, sau doar motorasul efectiv? Parca la R supapa de presiune de pe capacul pompei, deschide la 6 bari. Daca este defecta si nu mai tine presiune, ai gasit problema. Baga aer cu presiune, cu un pistol ceva si vezi la presiune iti deschide. Bagi pe returul pompei si vezi ce rezolvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asta e...mecanicul meu a schimbat doar pompa fara a schimba si ansamblul ei, .....asta o sa fac , o sa schimb si supapa noua care o am deja.

Ms frumos ionut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai.... nu prea stiu cum poti schimba supapa, ca este integrata in capacul pompei. Si daca incerci sa o scoti, vei sparge capacul.  Mai poti incerca sa obturezi returul de benzina si vezi daca merge masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Când ai probleme la pompa dai din tester test pompa și vezi unde e buba . Senzor presiune, PEM sau pompa .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa revin cu rezolvarea

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0