Aradu

ETM si nu numai

2 posts in this topic

Buna,

In primul rand o scurta descriere:

Volvo s60 2002, 2.4l,  103kw/140hp, benzina/LPG,  275 000 km

Stiu ca sunt multe discutii deschise cu ETM-ul (clapeta de admisie, acceleratie etc). Am trecut prin toate problemele astea acum 2 ani. La final am pus una noua, ultimul soft etc. MAF e schimbat cu unul nou iar filtrul al de ulei atarnat de galerie (nu stiu cum ii zice, in engleza - oil trap) e si ala schimbat. Masina a fost pina acum ok, am facut vre-o 22.000 de cind am schimbat toate acestea, iar acum odata cu venirea frigului, incepe sa dea semne "ciudate": cand franez, relantiul scade de la 800-900 rmp pe la 400-500 rpm, daca las masina sa coboare singura o panta,  scoasa din viteza - la fel, rpm-ul coboara sub 500, la semafor din can in cand apar fluctuatii care uso, usor se amplifica (dar ultima, cum am spus, nu mereu). Cand motorul e cald, singura simtoma ce ramane este la franare sau oprire. Am pus testerul Vida pe ETM si l-am verificat, totul pare ok, eraorea de unghi de deschidere este 0.63 grad cu mult sub cifra data ca acceptabilla de Volvo. L-am si resetat, scotind siguranta lui. Masina merge ok in rest, nu imi atrage nimic suspect atentia. Aaaa, totusi ar fi ceva: chiar cand turatia e stabla (la idle) cu masina stationata, daca pun mainile pe volan se simte totusi ceva ne-rotund la mersul motorului, vibratiile cresc si descresc cilic, dar cum am spus, fara sa se vada numic pe acul de turatie. As putea sa incerc sa il curat, dar din experineta mea (eu merg pe gaz cu o instalatie Viale lpi) la numarul asta de km facuti nu prea e murdar. Oricum asta ar fi cam singurul lucru ce imi mai treca prin cap. Dea accea sunt aici pe foru -  din lipsa de idei, si sper sa ma puteti ajuta cu experienta vostra. 

 

Va multumesc anticipat!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa face si a mea. Schimbat clapeta, debitmetru, bujii oem, inclusiv calculatorul  motor si face la fel. M-am obisnuit, ca a mea face asa de ani de zile 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now