7 posts in this topic

Salut baieti, sper ca am postat bine daca nu imi cer scuze. Detin un c30 din 2007 cu  jante isis 6x15 et 46 si vreau sa mi cumpar un set de jante aftremarket pentru vara sa pun 205 50 cu 17 cu et intre 35 si 40 (ca sa iasa putin in afara). As avea nevoi de cateva ideei, pareri, link uri ce s-ar potrivi ce va place voua.

Va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele de 17 inch or sa faca masina foarte rigida, o sa simti fiecare mica denivelare din asfalt, o sa creasca zgomotul din masina, o sa-ti uzeze mult mai tare si mai repede suspensia masinii. Acestea le spun din experienta proprie. De asemenea, jantele de 17 inch  pot fi semnificativ mai grele decat cele de 15 inch , cu exceptia situatiei cand sunt foarte scumpe. Jante am care sa aiba acelasi diametru al gaurii centrale ca al jantei originale sunt foarte putine. Jantele tale au 7,5 kg. Eu am avut jante de 17 inch care aveau 10,7kg/janta. Am luat jante de otel de 15 inch care au 7,5kg, iar diferenta este foarte mare intre ele cu privire la aspectele de mai sus. Atunci cand vrei sa cumperi jante care au diametru mai mare sa cauti mereu sa aiba aceeasi greutate sau mai mica fata de a jantei mai mici in diametru. Spre exemplu, jantele Cordelia de 16 inch originale volvo au 7,5 kg, ca jantele tale Isis, dar au et de 52,5mm, asa considerand producatorul ca e bine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 09.01.2018 at 2:30 PM, alexz said:

Jantele de 17 inch or sa faca masina foarte rigida, o sa simti fiecare mica denivelare din asfalt, o sa creasca zgomotul din masina, o sa-ti uzeze mult mai tare si mai repede suspensia masinii. Acestea le spun din experienta proprie. De asemenea, jantele de 17 inch  pot fi semnificativ mai grele decat cele de 15 inch , cu exceptia situatiei cand sunt foarte scumpe. Jante am care sa aiba acelasi diametru al gaurii centrale ca al jantei originale sunt foarte putine. Jantele tale au 7,5 kg. Eu am avut jante de 17 inch care aveau 10,7kg/janta. Am luat jante de otel de 15 inch care au 7,5kg, iar diferenta este foarte mare intre ele cu privire la aspectele de mai sus. Atunci cand vrei sa cumperi jante care au diametru mai mare sa cauti mereu sa aiba aceeasi greutate sau mai mica fata de a jantei mai mici in diametru. Spre exemplu, jantele Cordelia de 16 inch originale volvo au 7,5 kg, ca jantele tale Isis, dar au et de 52,5mm, asa considerand producatorul ca e bine.

Foarte incurajator:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut jante de 18 pe C30, superb era . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am avut jante de 18 pe C30, superb era . 

Forță/blană/...dos

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12.07.2018 at 1:18 PM, Bogdan G said:

Am avut jante de 18 pe C30, superb era . 

Si nu simteai toate gropicelele? Presupun ca erau cu balon de 45

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am avut jante de 18 pe C30, superb era . 

Si nu simteai toate gropicelele? Presupun ca erau cu balon de 45

Nu se poate si cu ......in "fund" si cu sufletul in rai .

Oricum era ok la momentul acela pe drumurile pe care mergeam .

Nu recomand asa ceva pt Bulgaria sau Grecia, în București însă este ok .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now