alexz

c30 motor 1.6 benzina

3 posts in this topic

Se poate reduce zgomotul acestui motor la interior?. La turatii mici ( cand masina e cam subturata, in jur de 2000 rpm sau sub  )

nu se aude nimic in masina, dar cand accelerezi sau ramai constant la peste 2500 de rpm zgomotul este foarte deranjant. Zgomotul acestei masini

este modulat pe calculator ? Se poate cumva reduce semnificativ acest zgomot , astfel incat sa fie liniste ca la turatii mici ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...zgomot ,modulat pe calculator!???Ce vorbesti acolo?

Este un motor de generatie veche benzinar,folosit si pe Ford Focus sau Fiesta ,de 101cp.

Caroseria este insonorizata superficial din fabrica.Vezi ce parametri fonici ai in  tabela din CIV, stationare si mers si te vei lamuri.

Verifica evacuarea de la galerie la toba finala  ca si etanseitate,etc.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la zgomotul motorului, parca stiam ca la ford este modulat pe calculator, adica il auzi prin difuzoare ( este creat artificial ).

Am verificat CIV cum ai spus, 79 db in stationare si 72 db in mers. Mie mi se pare foarte zgomotos motorul  in accelerare si la mers constant

peste 2500 RPM ( cum e si normal de altfel; mult timp am mers subturat ). Problema mea e zgomotul motorului, cand acesta nu se aude mi se pare foarte liniste in cabina

Oare la Focus tot asa zgomotos e motorul?

Se poate izola mai bine interiorul masinii de zgomotul motorului, sau se poate schimba frecventa sonora a motorului?

De curiozitate, dieselul de 1.6 este tot asa de zgomotos la interior ( ma refer la sunetul motorului )? 

Multumesc de indicatia cu toba. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now