uPs

# HELP #

11 posts in this topic

Salutare din nou, revin cu aceiasi si neterminata problema, nu stiu ce sa mai fac la aceasta masina.

Am un s60 r awd din 2004 si mi se intrerupe alimentarea la pompa de benzina cand ajunge la temp. de 90 grade, am schimabat cu alta pompa si la fel face, am verificat senzerul de presiune ( debitmetrul ) este bun, bujii noi, pompa benzina, filtru benzina, kit ambreaj, sonde lamda schimbate si masina face la fel.

Sa mai confruntat cineva cu asa ceva? si de mentionat pe tester nui da nici o eroare, decat cand merge intrerupt si se opreste ii da in tester ca nu are presiune de benzina....dar daca pun pompa de benzina pe un banc de probe merge struna.

Parca ii intrerupe alimentarea cu curent la pompa si numai ii da presiune in rampa...ii scade presiune in rampa, stie cineva de la ce ar putea fi?...yo mi-am notat niste posibile defecte de verificat:

--capsula de vacuum de la delcou- de verificat

--senzor temperatura--?

--de verificat firele de la baterie, masa sau alceva

--sonda de apa?

            va rog daca aveti si alte sugestii, scrietimi....va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

---Pompa lucreaza f bine pana atinge temperatura  de 90  grade, dar dupa aia parca ii alimentarea cu 12v  si merge cu 4-6-9 v...?de ce?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si sfat ai incercat sa vorbesti, sa mergi  la colegii care repara asa ceva?! ...Aici in Bucuresti ,am vazut ca au masini din multe zone ale tarii , chiar si 1sau 2 R-uri erau  acum vreo citeva saptamini( cei din Buc Noi- Straulesti).Nu le fac reclama ,insa poate iti este de ajutor.

Daca vrei,totusi, sa ti-o rezolvi personal ,atunci ar fi cazul sa inveti  destule din VIDA,documentatii aferente modelului. Ai niste conditii legate de functionarea concomitenta a unor senzori,una alta ,etc .

Nu este  vreo trompeta de masina R-ul , insa cine stie cum a  mers si unde a ajuns ca si fiabilitate acum!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce cunostinte mecanice ai tu, insa masina ta nu are delcou. 

Probabil ai probleme cu PEM-ul ( calculatorul pompei de benzina), in care a intrat apa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta o sa verific ...calculatorul Pompei de benzina, pt ca mecanic, totul merge la rece și la cald parca e alta mașina.

Multumesc frumos, însă revin cred cu rezolvarea după sărbători.

Craciun fericit alături de cei dragi la toți !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

PEMul functioneaza dupa informatia primita de la senzorul de presiune rampa, daca ai senzorul defect muncesti degeaba . 

Cu testerul poti face test pompa. 

Nu se repara dupa ureche masina ta ci cu scule dedicate si cunostinte . Nu e Dacia treispesute . 

@1984 R-uri reparam si noi :)

20170309_134127.thumb.jpg.7865e74c36a802

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

Daa ...Trec un pic mai rar prin partea asta ,spre Ploiesti ,insa cind am trecut erau  2 "Polestar" , al tau si unul negru(probabil Vicu).Sint putine masini ce flancheaza intrarea si spun doar ce am putut vedea din "fuga calului":).

In cealalta parte era (este) un mic "parc" ,opus service-ului si cum se face rind cind ies  din Bucuresti , imi mai arunc un ochi si de aceea am zis.:)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate face cineva împătimit și un service Volvo prin Moldova, ca in zona noastră Bacău-Iași -Vaslui-Botoșani nu exista nici un service dedicat Volvo și sunt numai de camioane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caz elucidat după aproximativ 2 luni, după ce am schimbat kit ambreaj și pompa benzina degeaba, după ce am cumpărat senzori pe ghicite

Senzorul de rampa=defect

Stie cineva cât costa la R ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfirsit....:)

Iei codul dupa el si il cauti.Nu o fi mai mult de 270-300ron OEM.

 

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now