StefanTeodor

Schimb distributie volvo v60 1.6 drive

10 posts in this topic

Buna ziua!

De cateva luni sunt norocosul posesor al unui volvo v60 si as dori sa daca se poate cateva pareri referitoare la schimbul de distributie.Masina are service la zi in reprezentanta volvo (germania) si se aproprie urmatorul schimb de distribuite.Masina are 200000 km si as vrea sa stiu ce consumabile ar trebui schimbate daca tot fac o revizie si schimb de distributie si ce piese ati putea recomanda.

Va multumesc,o zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este destula informatie de citit incit nu prea vad sa  ti se mai raspunda la asemenea banalitate.Totusi.. .. OEM sau AM in functie de buzunar.

Logic schimbi tot ce este necesar functie de ce s-a  operat in carte.Totusi ii poti face o primenire a tot ce inseamna consumabil,(toate filtrele ,eventual fluidele )intrucit  este mai sigur si bineinteles  "distributia".

Poate mergi la service in Szeged, relativ aproape de tine,daca tot ai service " la zi " si tii la acest lucru .Daca nu te pricepi lasa pe altii care iti si garanteaza ce fac.

O seara buna.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, 1984 said:

Este destula informatie de citit incit nu prea vad sa  ti se mai raspunda la asemenea banalitate.Totusi.. .. OEM sau AM in functie de buzunar.

Logic schimbi tot ce este necesar functie de ce s-a  operat in carte.Totusi ii poti face o primenire a tot ce inseamna consumabil,(toate filtrele ,eventual fluidele )intrucit  este mai sigur si bineinteles  "distributia".

Poate mergi la service in Szeged, relativ aproape de tine,daca tot ai service " la zi " si tii la acest lucru .Daca nu te pricepi lasa pe altii care iti si garanteaza ce fac.

O seara buna.

Multumesc pentru raspuns!

Filtrele si fluidele le-am schimbat in urma cu aprox. 5000km. Ceea ce ma intereseaza pe mine e,daca pe langa distributie ,pompa apa si tot ce tine de distributie ar mai fi ceva de schimbat.Odata ce se schimba distributia si pompa de apa e normal sa schimb si fluidele stiu.Dar avand in vedere ca masina are 200000 km,ma gandeam ca ar mai fi poate si altceva de schimbat.Ca service,am gasit un baiat serios care-si cunoaste foarte bine meseria si sunt multumit de cum a lucrat.Am mai schimbat la el kit ambreaj+volanta si o planetara.Chiar nu vad rostul unei intrari in reprezentanta...

 

Edited by StefanTeodor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun. Kit distributie (curea ,role ,si pompa).

Rostul de a merge la un dealer sau reprezentanta este ca ,masina  isi continua istoricul de service  de marca.

Va fi la revinzare (cind te plictisesti de ea ) un atu dar ma rog nu este model,motor  care sa ceara istoric nemaipomenit peste ani si principial este sa mearga.

Dovada ca ai ales o masina cu istoric in regula si nu cumparata de la orice arab -turc  vinzator de masini (care in D reprezinta  ~80% din piata de profil) te-a determinat ca si siguranta  ce cumperi.

 In fine,sa o stapinesti cu bine ,multi kilometri.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, 1984 said:

Bun. Kit distributie (curea ,role ,si pompa).

Rostul de a merge la un dealer sau reprezentanta este ca ,masina  isi continua istoricul de service  de marca.

Va fi la revinzare (cind te plictisesti de ea ) un atu dar ma rog nu este model,motor  care sa ceara istoric nemaipomenit peste ani si principial este sa mearga.

Dovada ca ai ales o masina cu istoric in regula si nu cumparata de la orice arab -turc  vinzator de masini (care in D reprezinta  ~80% din piata de profil) te-a determinat ca si siguranta  ce cumperi.

 In fine,sa o stapinesti cu bine ,multi kilometri.

Multumesc pentru raspuns!

Intradevar partea cu service de marca ai dreptate cu ea,dar nu am planuri de revanzare...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Stie cineva daca la volvo V60 an 2014 motor de 181 cp distributia pe curea sau pe lant? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

L

Volvo nu are distributii pe lant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, 1.8i și 2.0i nu ai desfăcut? :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, Midnight Caller a spus:

Ioane, 1.8i și 2.0i nu ai desfăcut? :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Vorbeam de generatia noua de masini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now