Lilian

Problema cutie automata, Volvo XC90 D5 2004

6 posts in this topic

Salut tuturor,

De ceva timp am o problema cu transmisia la masina. Mi-a aparut o eroare la bord ca trebuie verificata cutia de viteze, iar mai apoi a inceput sa schimbe vitezele la turatii mai mari, (in special intre vizetele 2 si 3), iar la viteza 5-a, circuland cu o viteza constanta, turatiile fluctueaza. Stie cineva care poate fi problema si cum as putea sa o rezolv. As vrea sa o duc la un service sa fac diagnostica, insa nu stiu la cine sa ma apropii, ca nu cunosc zona, sau vreu service autorizat Volvo in Pitesti. 

Doresc sa mentionez ca uleiul din cutie a fost schimbat!

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa nu fi bagat uleiul care trebuie in cutie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, ca l-am schimbat dupa ce a aparut eroarea. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

De fel odata schimbat uleiul la cutie corespunzator normei ar trebui sa ti se faca o calibrare a cutiei de viteze  din tester DICE  pentru ca aceasta sa stie ,"sa invete", timpii de raspuns la schimbarea treptelor in functie de turatie ,sarcina  etc.

Citeste atent forumul si astfel te poti baza pe anumite deplasari in afara localitatii spre rezolvare..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, 1984 said:

 

De fel odata schimbat uleiul la cutie corespunzator normei ar trebui sa ti se faca o calibrare a cutiei de viteze  din tester DICE  pentru ca aceasta sa stie ,"sa invete", timpii de raspuns la schimbarea treptelor in functie de turatie ,sarcina  etc.

Citeste atent forumul si astfel te poti baza pe anumite deplasari in afara localitatii spre rezolvare..:)

Salut, am cautat pe forum, insa nu am gasit o solutie la problema mea. Am inteles ca pot gasi service bun la Bucuresti. Ma poti ajuta cu mai multe informatii referitor la asta? pentru inceput as dori sa fiu sigur care e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now