Sign in to follow this  
Followers 0
Paulica

XC 90 presiune mare in turbo

15 posts in this topic

Buna ziua,

Am un xc90 d5 2008 185cp cu Heico si in sarcina imi intrerupe si se aude ceva ciudat cam pe unde este intercooler-ul si nu trece de 2300-2500 rot/min.Am pus Vida si imi spune Turbo high pressure.Am schimbat senzorul de presiune de pe intercooler .Am rugamintea daca sa lovit cineva de asa ceva sau stie despre ce este vorba astept pareri,sfaturi etc.Va multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu este motorasul turbinei, care se vinde cu tot cu turbina si costa vreo 5000 si ceva de lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos Ionut.Am o intrebare.Eu stau in Germania si am gasit pe la Heilbronn o firma care reconditioneaza motorasele astea de pe turbo.Ce parere ai merita incercat?E enervanta ca nu merge deloc cum trebuie.Acum doua zile mi-a sarit tubulatura aia din turbo si am ramas si cu ea in strada ca nu mai tragea deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca nu se repara la Volvo. Daca exista cineva care repara, nu mai sta pe ganduri. Oricum este mai ieftin decat o turbina. Dar inainte trebuie sa faci o verificare. Scoti siguranta de pe tija motorasului, cu foarte mare grija sa nu o pierzi. Ridici maxim de bratul turbinei si ii dai drumul. Trebuie sa cada pur si simplu, sa nu agate, sa nu mearga greu. Daca merge foarte usor, inseamna ca este motorasul, daca se blocheaza undeva, inseamna ca este geometria turbinei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.Multumesc mult de ajutor.Cei de la Heilbronn nu sunt de la Volvo sunt o firma care se ocupa de asa ceva.Il trimiti pe al tau si in 24 de ore ti-l trimit inapoi facut.Trebuie sa casc bine ochii la siguranta aia unde este si cum se scoate ca nu am mai facut asta niciodata dar sper sa reusesc.Oricum multumesc frumos pentru ajutor si daca nu te deranjeaza  te mai intreb cate ceva.Daca vrei poti sa-mi lasi si mie nr tau de tel si cand vin in Romania poate ne vedem sa-i facem o radiografie cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot eu te deranjez.Ai idee ce cod are motorasul asta ca nu il gasesc nicaieri.Am cotrobait si in Vida dar nu gasesc nimic.Probabil ca nu vine decat cu tot cu turbo si din cauza asta?Multumesc mult si o duminica frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 3 zile a scris clar ca vine cu tot cu turbina.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Nu turbina,numai motorasul de pe turbina repara cei de la Heilbronn.Turbo Bauer cam asa ceva se numeste firma.De ce,stii ceva despre ei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu toate motorasele merg reparate . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan.Nu stiu ce sa fac sa-l dau la reparat,sa iau alta turbina reconditionata?Aici sunt multe firme care fac turbine.De aceea cer si eu sfaturi de la voi ca va pricepeti mai bine.O turbina noua originala este in jur de 1300€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba iei o turbina reconditionata daca a ta are numai motorasul defect, incearca sa-l repari pe ala insa sa nu muncesti mai mult . 

Eu am renuntat sa mai repar motorase pt ca au multe bube, fie se duce melcul, fie partea electrica, fie motorasul. Reparam una si dupa 3 luni pica alta iar clientul spunea ca a platit reparatia si reparam de 3 ori si primeam banii o data desi ce reparasem eu era ok insa se uzase melcul de exemplu, s-au picase motorasul . Omul nu intelegea ca e alta problema, iar la 100E cat luam eu nu aveam cum sa schimb tot interiorul si cred ca la fel e si in Germania . 

Recomandarea mea ca sa nu ai probleme este sa iei o turbina Garrett originala si ai rezolvat problema pt cativa ani . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/18/2018 at 7:10 PM, Paulica a spus:

Salut.Nu turbina,numai motorasul de pe turbina repara cei de la Heilbronn.Turbo Bauer cam asa ceva se numeste firma.De ce,stii ceva despre ei?

Salut. Nu m-as prea lasa pe reparatul lor. Costa destul de mult o turbina si tare imi e ca sunt cam incompetenti de platesti degeaba. Sa ne spui ce ai rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat turbina cu una reconditionata si clapetele de la swirl si merge ceas.Si apropo daca intereseaza pe cineva un set de jante Thor originale Volvo pe 17" 300€.Sunt cu tot cu anvelope dar anvelopele trebuiesc schimbate ca sunt destul de batrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0