Sign in to follow this  
Followers 0
Fulgerica

Huruit la partea din spate XC 70 Awd

7 posts in this topic

Salutare grup.Scuzati ca nu prea am fost activ pe grup.Sunt posesor de XC70 an 2010 manual,tractiune fata.O masina impecabila.

De curand am achizitionat fratelui meu un XC 70 AWD manual an 2008.

2.4 diesel 163 cai.

La viteza de peate 50 km/h apare un huruit in partea din spate.Haldex pe masina este 3 cel cu filtru in stanga jos daca nu gresesc.Masina cu pricina a avut un singur proprietar,am tot istoricul la reprezentata Volvo.

Km 203 000.Nu stiu daca sa facut servizarea la Haldex pentru ca nu este mentionat in carte.Zgomotul este insistent pana la 100 km/h apoi dispare incet cu urcarea vitezei.Ma poate ajuta cineva cu un sfat de unde sa incep verificarea problemei?

Va multumesc din suflet si va doresc km multi fara evenimente.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Salutare grup.Scuzati ca nu prea am fost activ pe grup.Sunt posesor de XC70 an 2010 manual,tractiune fata.O masina impecabila.

De curand am achizitionat fratelui meu un XC 70 AWD manual an 2008.

2.4 diesel 163 cai.

La viteza de peate 50 km/h apare un huruit in partea din spate.Haldex pe masina este 3 cel cu filtru in stanga jos daca nu gresesc.Masina cu pricina a avut un singur proprietar,am tot istoricul la reprezentata Volvo.

Km 203 000.Nu stiu daca sa facut servizarea la Haldex pentru ca nu este mentionat in carte.Zgomotul este insistent pana la 100 km/h apoi dispare incet cu urcarea vitezei.Ma poate ajuta cineva cu un sfat de unde sa incep verificarea problemei?

Va multumesc din suflet si va doresc km multi fara evenimente.

Eu as incepe cu verificare rulmentilor de la rotile din spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat deja rulmentii.Stie cineva daca Virj mai este pe acest grup?

Share this post


Link to post
Share on other sites

5a85f2dd4f33b_ScreenShot2018-02-15at22.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva idee cum fac rost de vadis pentru Volvo.As vrea sa il studiez bine inainte de a ma apuca sa demontez tot.Din cate am reusit sa aflu si sa ma informez zgomotul poate fi din diferential sau de la bucsa unghiulara.

Acum la diferential nu vad nici o pierdere de ulei.Bucsa habar nu am unde e pozitionata.

As fi recunoscator daca as gasi pe cineva care ar putea sa ma sfatuiasca cum si de unde sa incep si daca este problema sa circul cu masina pana aflu motivul zgomotului.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vida iti trebuie. Vadis este pentru modele vechi. Gasesti pe net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am umblat pe fata la bucsa unghiulara este ok.Acum ma mut la haldex si diferential spate.Nu imi dau seama de unde vine huruitul asa ca desfac bucata cu bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0