k620326

Proaspat proprietar volvo xc60 d3 2.0 FWD 2010

24 posts in this topic

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie:nu gasesc nicaieri documentatie  -LA CE TURATII ALE MOTORULUI E INDICATA SCHIMBAREA TREPTEI DE VITEZA  ? Sau treapta I ,II,III....VI marege pana la viteza de....? Sunt proaspat proprietar de VOLVO XC60 2.0 D3 2010 si am primittotfelul de ,,indicatii pretioase" Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar asa!! In cartea tehnica iti descrie vitezele maxime (optime) ce trebuie urmarite la fiecare schimbare de treapta si implicit vei avea si turatiile respective ,in plaja de cuplu.

Apoi daca schimbi vitezele in palierul superior  al cuplului  (ex.general ,ai cuplu intre 1800-2800 rpm) sigur urmatoarea treapta de viteza va avea cuplul  de principiu in palierul minim..Cam asa se conduce un diesel numai in plaja de cuplu  .

Fii linistit intrucit   rapoartele cutiilor sint gindite foarte precis incit sa mentina o elasticitate a motorului.

Nu trebuie mers subturat (sub cuplu ),combustibil de calitate, ceva iesiri constante pe autostrada sau drumuri nationale si vei avea  o masina vioaie.

Daca iti achizitionai automatica  nu trebuia sa mai gindesti  sau sa actionezi .:)

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 minute, 1984 a spus:

Chiar asa!! In cartea tehnica iti descrie vitezele maxime (optime) ce trebuie urmarite la fiecare schimbare de treapta si implicit vei avea si turatiile respective ,in plaja de cuplu.

Apoi daca schimbi vitezele in palierul superior  al turatiei  (ex.general ,ai cuplu intre 1800-2800 rpm) sigur urmatoarea treapta de viteza va avea turatia de principiu in palierul minim..Cam asa se conduce un diesel numai in plaja de cuplu  .

Fii linistit intrucit   rapoartele cutiilor sint gindite foarte precis incit sa mentina o elasticitate a motorului.

Nu trebuie mers subturat (sub cuplu ),combustibil de calitate, ceva iesiri constante pe autostrada sau drumuri nationale si vei avea  o masina vioaie.

Daca iti achizitionai automatica  nu trebuia sa mai gindesti  sau sa actionezi .:)

 

Corectare...:violent1:

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de informatii .De real folos. Pot avea acces la cartea tehnica de care vorbiti (pe net)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si suntde moda veche .Nu suport cutie de viteza automata. Imi place sa dau eu ce vreau cand vreau .Si sa gandesc.De aia ma documentez.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie cautata intrucit  sigur exista sau poate primesti un ajutor din partea colegilor  ce au D3 "manuala". Poate ,poate..:)

Te ajuta si pentru alte chestiuni ,documentatie pentru o "automatica"!?

2012-volvo-xc60-owners-manual.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am avut aceasta cutie cu acest motor pe S60 - super motor, super cutie. Am schimbat in oras undeva la peste 2.500 rpm, si nu am lasat-o sub 2.000 rpm. Afara, la drum intins usor alta conversatie - usor mai jos. 

Din cand in cand as scoate-o pana pe Gutin cu intoarcere fie pe Huta fie pe Cavnic - o plimbare nu strica. Iti dai seama ca trebuie dupa zgomotul motorului - te anunta cand vrea afara din oras. 

Nu am avut nicio problema cu motorul / cutia. 

Sa te bucuri de ea - daca ai grija de ea, si ea va avea grija de tine. 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi. Vroiam ceva mai exact ,dupa instructiuni specifice.Ma intreb de ce VOLVO nu are istructiuni de utilizare in romana (ma refer la modelul 2010, ca model 2011 am gast in romana,care e altceva),si nu gasesc nicaieri detaliat corelare viteze-trepte de viteza cum sunt la celelalte marci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut @maverick! Daca esti din Baia Mare sau din zona, stii pe cineva care schimba limba meniu din germana in engleza ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Nu stiu daca este cineva in zona noastra sa poata face aceasta modificare - insa stiu ca se poate la o reprezentanta Volvo - cea mai apropiata ar fi la Cluj. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc , de reprezentanta Cluj stiam. Mai bine  la Bucuresti la Bogdan G. Sau si mai bine invat eu germana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21.02.2018 at 8:38 PM, k620326 said:

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie:nu gasesc nicaieri documentatie  -LA CE TURATII ALE MOTORULUI E INDICATA SCHIMBAREA TREPTEI DE VITEZA  ? Sau treapta I ,II,III....VI marege pana la viteza de....? Sunt proaspat proprietar de VOLVO XC60 2.0 D3 2010 si am primittotfelul de ,,indicatii pretioase" Multumesc anticipat.

Eu schimb treapta de viteza undeva pe la 2500 r/m,  dacă nu e bine sa ma corecteze cunoscătorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor! Am observat ca am mici probleme electrice:

-oglinda exterioara dreapta nu merge reglaj sus-jos

-ambele oglinzi exterioare nu functioneaza incalzirea

    Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi,in special locatie sigurante incalzire oglinzi  ,ca nu am gasit in schema nimic referitor la oglinzi ,daca e sau nu siguranta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

In mod normal, incalzirea oglinzilor este pe acelasi circuit cu cel de la luneta (aceeasi siguranta)! :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci @agr350r de informatie. Inseamna ca nu siguranta e problema pentru ca luneta se incalzeste. N-am decat sa mai studiez.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai 2 sigurante dupa cea comuna (  cu degivrare luneta) .De verificat conectica din oglinzi sau oglinzile in sine .Motor cu probleme posibil ,etc

Nu pleca de la ideea ca musai pentru o masina din 2010 , nu ai caderi de componente!. Ai gasit schemele ,cauta bine .Sper sa te uiti pe ce trebuie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc @1984.O sa verific mai in amanunt ,m-am uitat pe schema cu sigurantele in engleza....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ai probleme cu firele din oglinda , care sunt o problema destul de frecventa pe acest model. Se rup firele mai exact .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Apropo de oglinzi si incalzire. Se pare ca nu mai functioneaza incalzirea la oglinda dreapta. Am zis sa verific intai siguranta dar...ma scuzati...in manual la capitolul sigurante nu scrie care ar fi siguranta pt incalzire oglinda (in rest merge adica oglinda se misca, bliss merge). Dar daca e o siguranta pt incalzirea ambelor oglinzi inseamna ca nu e siguranta pt la oglinda stanga merge. Si la luneta merge.

Imi arata si mie cineva in manual (care e postat si aici pe forum) care e siguranta respectiva?

Multumesc anticipat!

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu avem probleme la  sigurante! S - au retezat firele  care duc la oglinzi! Din cauza folosirii excesive a plierii oglinzilor.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este tare interesant - mie nu mi s-a intamplat asa ceva si mereu le-am setat sa se plieze la inchiderea masinii. Oricum, bine ca s-a identificat problema si rezolvarea pare ieftina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu las functia de pliere automata in 95-99% din timp. Singura data cand o dezactivez e cand stiu ca va ninge si e posibilsa se faca gheata.

Deci probabil ca s-au rupt firele de incalzire. Intrebarea este: exista rezerva de fir sau cum se rezolva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema la XC90, am scos oglinda si firul s-a rupt exact unde era capsat in "papuc". Am cumparat alt "papuc" de la un magazin de electronice, si l-am pus pe fir. Nu mai am nici o treaba.

 

Oricum, cel mai simplu e sa incepi cu o inspectie vizuala..si de acolo stii ce ai facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now