Sign in to follow this  
Followers 0
blueazimut

Scaune noile generații

12 posts in this topic

Sunt curios dacă există diferențe la scaune între noile XC90, S90 și  XC60? Sau au folosit aceleași scaune? Aș include chiar și noul V60 dar nu cred că s-a urcat nimeni în el? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe XC90/S90/V90 exista 3 tipuri de scaune diferite. Unele comfy (standard), sport (RDesign) si niste fotolii la Inscription. Banuiesc ca vor pastra trendul si pentru gamele S/V60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham... Bine de știut... Dar eu eram curios : dacă scaunele(să zicem echipare Inscription) de pe XC90 II au aceleași dimensiuni cu XC60 II (tot Inscription)? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta n-as putea sa-ti spun, n-am avut onoarea cu XC60-ul deocamdata. Dar dat fiind faptul ca platforma este doar partial comuna, inclin sa cred ca raspunsul este 'nu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cred ca nu. Pentru ca masinile au dimensiuni diferite, deci si scaunele ar trebui sa fie diferite. Cel putin la platformele vechi, nu se potrivesc de pe una pe alta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic și eu cred că au dimensiuni diferite, dar par să fie trase la indigo... Iar dimensiunea interiorului la umeri e chiar mai mare la XC60 decât la XC90... 

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca in fata sunt la fel (chiar daca te simiti mai inghesuit decat la XC90) iar in spate parca mai mici la XC60. Mie asa mi-a lasat impresia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua cine ma poate ajuta am un Volvo v 60 2.0 din 2011 si las Schimba cu un xc60 60 4x4 si nu stiu care as mai ok si la consum si ca la motor ma refer alea cu 163 de ch sau 175ch motor 2.4 sau care ca havat nam merci de ajutor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC 40, XC 60 SI XC90 au toate, aceeasi latime. Asadar, scaunele ar trebui sa fie aceleasi (ca dimensiuni), cel putin teoretic. Oricum, exista o optiune pentru un fel de extensie la scaune, utile pentru cei cu picioare mai lungi. Tocmai am facut un drive test cu un XC40 care avea asa ceva. Din pacate, nu am testat si unul cu scaune fara extensii, ca sa va pot spune daca merita optiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita extensia mai ales daca esti inalt, craci lungi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alberto: greu am inteles ce ai spus(verifica ortografia data viitoare daca vrei sa ti se raspunda),dar avand in vedere ca:

1.XC60 e mai greu

2.vrei 4X4

3.treci pe motor de 2.4

Toate astea duc la un consum mai mare...Daca te intereseaza consum si deci implicit cheltuieli de intretinere/reparatie mai mici,ramai pe V60.... 

PS: cel de 175 de cai are doar tractiune fata,deci in teorie un consum mai mic,dar insesizabil la buzunar...

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0