Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

BlajDarius

Volvo V70 - pastrez sau vand?

7 posts in this topic

Saluta baieti!

Printr-un oarecare context,un prieten de familie (din Franta), a primit o masina, iar eu la randul meu, am primit masina care el o detinea, aceasta fiind un Volvo V70 2.4D5 2003.

Conteaza sau nu, respectivul prieten e un mare impatimit a masinilor, asa ca acest V70 a fost ingrijit mult mai bine decat sunt deobicei ingrijite masinile din Franta.

Eu am mai condus masina, imi place foarte mult confortul ei, cuplul cu puterea motorului ma coplesesc de-a dreptul (eu avand zi de zi un 2.0HDI 90cp). Singura problema e, ca eu locuiesc in Cluj, am 22 de ani, folosesc masina atat in oras, cat si la drumuri lungi (cam 800km/luna in oras, si cam tot atat in afara orasului). Clujul e un oras aglomerat, probabil acel 2.4d nu v-a consuma deloc putin, iar de asigurare, impozit si taxa de mediu care va fi platita anual, nici nu stiu ce sa mai spun.

Astept cu mare interes un sfat din partea voastra! Sa pastrez masina? Taxe mari. O inmatriculez pe bulgaria? Renteaza? Sau o vand? Poate inca nu am nevoie de o masina atat de mare.

As vrea sa stiu, daca ar fi sa o vand, cam la ce pret ati evalua-o? Repet: Volvo V70 2.4D5 163cp 2003, 270.000km reali, Stare generala buna, are piele neagra, Clima automata pe 2 zone, Pilot automat, dotari decente (zic eu).

Va multumesc anticipat si astept cu mare nerabdare parerile voastre! :D

Ps. Inca nu am poze, in 19 martie merg dupa ea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Tu trebuie sa stii daca iti poti permite sa intretii un volvo care intradevar intretinerea costa. Spunea cineva o vorba pe forum cu vreo 2 ani in urma " doar cine a intretinut minim 2 ani un D5 ala stie ce inseamna D5".  Eu degeaba iti spun sa nu o vinzi daca cheltuielile sunt prea mari pentru venitul tau. Daca ar fi sa decid in locul tau, nu as vinde-o. 

Eu am un xc90 D5 care este masina de weekend si concedii dar daca as ajunge sa ma "stranga cureaua" clar ca as vinde lupo si ar intra volvo masina de zi cu zi. 

 

 

P.S. nu o vinde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Sunt posesorul unui V70 D5 2002 de 5 ani de zile. Am facut cu masina peste 120.000 km, momentan are 470.000 km. Inainte am condus un Corsa C (diesel). La inceput foloseam doar Corsa in oras, dar in urma unui nefericit accident am ramas doar cu Volvo. De atunci V70-ul a devenit daily driver.

Stau la 12 km de oras, deci fac naveta zilnic (am 2 copii si nevasta nu are permis). Masina face aproximativ 1800 - 2000 km pe luna in oras. Cert este ca costurile de intretinere nu se compara cu cele ale unei masini de clasa inferioara. Dar nici confortul (si nici siguranta).

Eu nu m-as intoarce la o masina mai mica sau la o masina cu un motor mic.

Pastreaz-o!

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..generatie veche E3 mult mai robusta decit cele dupa 2008..

@BlajDarius

Trecind peste faptul ca nu este un anunt mai altfel despre  o vinzare auto,nu ramine decit sa ii faci o inspectie si vezi daca este ceva major de schimbat si daca nu ,faci schimb doar  de consumabile si in rest  doar combustibil  si sa o exploatezi pentru uzul  cotidian ,etc.

Altfel sa o faci precum o mireasa  nu are sens la ce vechime are si la ce performante finaciare probabil ca ai sau nu! :)

Dupa aceea cind apar caderi majore  este cazul la o revizie generala ori ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

In ipoteza ca chiar esti interesat sa pastrezi masina sa luam pe rand ingrijorarile tale- in ideea ca ar fi de ajutor in luarea unei decizii:

Consumul: de aproape 4 ani de cand circul cu Volvo de 2,4 D5 AWD consumul meu mediu afisat este de 8,2l/100 km in coditiile in care circul 70%-80% extra urban, la tine sa fie 10- 11  consumul mediu si tot este mic la ce ofera masina.

impozit-  este putin peste 800lei pe an 

asigurare- chiar azi am primit oferta de RCA la clasa 6  de bonus si la categoria mea de varsta cea mai ieftina este 559 lei la CITY si cea mai scumpa 916lei la GRUPAMA.Fiind intr-o categorie de varsta considerata cu risc probabil ca la tina asigurarea va fi la dublu.

Circul des in Cluj  cu XC70 -ul ......este nesuferit de aglomerat, dar masina este manevrabila nu mi-a parut ca diferenta de gabarit ar fi un dezavantaj.

Masina de care vorbesti are avantajele lui motorului EURO 3, nu are filtru de particule , etc.

Ca sa vezi un pret , ....da o cautare pe AUTOVIT .

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primele de asigurare mentionate mai sus sunt  pentru 12 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima mea masina..un volvo S60 an 2002 131 cp.... o bestie neagra...

Treceam pasul Tihuta spre Vatra Dornei și lăsăm în urma multe mașini 4×4...niciodată nu am ajuns cu accelerația la podea pana când 4 tineri au intrat frontal în mine. ..erau intr-un Ford fiesta. ....praf s-au făcut. 

Eu cu colegul fără nici o zgârietură. 

Pentru siguranță sunt The best. Dar întreținerea e scumpă. Nu se merita sa o ții pentru mers în oraș..

Share this post


Link to post
Share on other sites