arpagic

S80 sau s60 (după 2012)

4 posts in this topic

Salutare.

Deși mașina mea se avântă fără probleme mari către 400.000 de km, la un moment dat cred că va trebui să o schimb. Momentan înclin tot către un Volvo. Îmi trag cu ochiul s80 sau noul s60 (bine, nu foarte noul, nu pot să iau mașină nouă, așa că mă gândesc la ceva de 5-6 ani).

După părerea voastră, și ținând cont și de întreținerea ulterioară, ce model m-ați sfătui să urmăresc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Masina noua este cea care te scuteste de probleme. In rest pentru SH ,Dzeu cu mila iar una corecta  costa ceva si isi merita banii ,de principiu.

Altfel sa te amagesti ca are XXX kilometri cind  ea comporta dublu sau apropiat ca si rulaj si nu ramine decit sa te fi impacat ca ai fost pacalit ,dar ai Volvo si treci mai departe.Citi pe forum nu sint in situatia asta si totusi isi lauda masinile intrucit este normal din partea lor.:)

Zona ta este  renumita pentru  masini  "reale" la kilometraj insa poate ca ma insel eu ,inca.

Azi nu intretinerea este marea problema la o masina Sh ci starea tehnica cind  o achizitionezi iar fara o carte service verificabila , numar real de proprietari eventual nu este decit loterie si trebuie sa o iei pe cea mai ieftina posibil. Problemele oricum vor curge la un anumit moment dat.

In 2002 era un standard,  astazi altul in  piata,ca si durabilitate ,fiabilitate.

Apoi diferentele sint minime intre cele 2 modele,doar motorizarile ,cutiile ,capacitatea cilindrica  pot face diferentele.

 

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 este alta masina fata de S60, pot avea aceleasi motoare/cutii dar atat.

Eu am S60, am avut XC70 (care-i acelasi cu S80 in mare masura) si am simitit diferenta.

Ia-ti S80 daca poti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 21 ore, 1984 a spus:

 

...................................................................................................................................................................................

Apoi diferentele sint minime intre cele 2 modele,doar motorizarile ,cutiile ,capacitatea cilindrica  pot face diferentele.

 

 

Sa pun si punctul pe I.. :)

Diferentele sint minime ca si intretinere fiindca  asta a subliniat printre altele initiatorul topicului , vis a vis de alegere. Acum cind vine vorba de intretinere ce poate fi cu 10-15% mai mult pentru motorizari si capacitati identice  S80 fata  de  S60  am considerat si consider  ca  acestea sint minime.

Cum amintea colegul Maurice mai sus, S80 este din alta  clasa si logic ca este superior ,se vede de departe.:)

 Alege cu minte !

Edited by 1984
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now