Sign in to follow this  
Followers 0
Safety

ABS/ANTI-SKID/SERVICE REQUIRED

6 posts in this topic

Buna seara....am cautat pe forum cu gândul de a găsi ceva rezolvări sau comentarii la această eroare,dar nu am gasit si am deschis acest topic. 

  Este vorba de un volvo xc90 D5 163 2004. Nu se simte ca ar merge reacțiunea spate. Cand am accelerat mai forțat roțile fata au început să patineze după care mi-a apărut mesajul ABS/ANTI-SKID/SERVICE REQUIRED sa aprins martorul abs, după care MESAJUL BRAKE ASSIST SERVICE REQUIRED. Am mai mers vreo 3 km am  oprit masina ca ajunsesem acasă am pus inapoi contactul si apăruse mesajul  ANTI-SKID temporarly off. După cele întâmplate am oprit masina din folosință cu gândul de a rezolva această problemă dar inca nu am reusit. Am pus diagnoza pe masina si au iesit ceva erori pe ABS( voi atașa poze cu erorile). Sper ca aici pe forum sa reusesc sa imi fac o idee cum as putea rezolva fara a ajunge la dealer. O săptămână usoara si drumuri bune.20180304_174506.thumb.jpg.28654bce7443e9

Edited by Alexii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare din cauza abs-ului posibil sa nu funcționeze reacțiunea spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am scos senzorul de ABS  si am observat ca este un pic ros. Am comandat unul nou l-am schimbat cu cel vechi am sters eroare si dupa vreo 3 km de rulat fara eroare sau ABS   aprins am avut neplăcere de a-mi apărea din nou aceleasi erori. M-am dus repede acasa am pus diagnoza si a aparut același mesaj"semnal defectuos la ABS stanga fata". Am suspendat masina fata dat roata jos verificat senzorul si cand colo la fel ca cel vechi ros,dar mai putin cu semn de rugină de la inelul cel cîntat de pe planetară. Acum rămâne de schimbat si acel inel,dar nu stiu daca trebuie comandat alt senzor ABS.

  Cei care au mai întâmpinat această problemă sau eroare la ABS imi poate spune daca tractiunea spate este afectată negativ si dupa rezolvarea problemei cu ABS-ULUI s-ar rezolva si problema cu tractiunea spate? 

Salutări si o zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Nu are legatura senzorul de ABS cu 4x4. La tine problema poate fi din bucsa de unghiulat fata, pompa haldex, senzor haldex sau calculator haldex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.....daca ar fi o problema de la senzor ar trebui să îmi dea eroare la diagnoza?   Am avut acum 3 saptamani in urma mesaj in bord gearbox service  required, am schimbat uleiul in cutie apoi am sters eroare si nu mi-a mai apărut dar nici alta eroare pe cutie sau vreun senzor ceva,numai cel de ABS si am mai observat câteodată la plecarea de pe loc după ce bag in D cam în  2 secunde se cuplează dar cu o zmuncitura destul de deranjanta(Dar nu de fiecare data).                                             Am un grup fata la care i-am schimbat rulmentii si sper sa se potrivească cu cel de pe masina.....   

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut... Am revenit cu rezolvarea problemei descrise mai sus (ABS/ANTI-SKID/SERVICE REQUIRED).Dupa cum am descris mai sus găsind senzorul ABS ros am comandat acel inel dintat de pe planetară l-am schimbat (a durat cam 1 ora jumatate) si in maxim 10 metri de rulare a dispărut erorile din bord inclusiv martorul ABS  sa inchis...  sper ca acest tipic sa fie in ajutorul si altor persoane cu acest gen de problema. Salutări si drumuri bune sa aveti.

IMG-20180319-WA0011.jpg

IMG-20180319-WA0010.jpg

IMG-20180319-WA0009.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0