Ioana27

Vigneta Austria

4 posts in this topic

Am platit o amendă de 120 de euro numai pentru faptul că rovinieta - pe care o cumpărasem la intrarea în acea ţară - nu era lipită pe parbriz, ci doar prinsă sub acea clemă de plastic din interiorul parbrizului, în colţul din stânga jos, spre şofer. Ulterior am citit ca mi-au scris pe chitanta/document ca " vigneta nu a fost platita corespunzator", lucru care nu este adevarat. De asemenea, eram oprita sa mananc intr-o parcare de langa o benzinarie pe autostrada din Austria si am fost verificata la documente , masina fiind oprita.

Politistul austriac a spus ca trb neaparat să fie lipită.

A mai patit cineva acest lucru? A actionat cineva in instanta? As vrea sa actionez in instanta pentru ca eu aveam vigneta cumparata si detin si chitanta (i-am si aratat-o) . el m=a acuzat ca nu detin vigneta.

Edited by Ioana27

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe verso-ul vignette-ei scrie FOARTE clar, e valida doar daca e lipita pe parbriz.

End of story.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am patit-o noi anul trecut in Tirol.   Din 3 masini toate au avut vignete dar doar 2 lipite pe geam.  Cumnata mea a primit 120 euro amenda ca o avea in portofel.   Pur si simplu a uitat sa o lipeasca.   Stii negrii aia de la granita Romania - Ungaria de vin sa-ti vanda vignete  "pe Austria" cu 15 lei?  Eh de-asta politia Austriaca controleaza foarte des daca sunt lipite de parbriz.  Poti sa actionezi in instanta ca o sa pierzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAca imi aduc bine aminte,vigneta trebuie lipita pe geam in partea de sus.

In instanta nu vei rezolva nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now