Sign in to follow this  
Followers 0
uly

sugestie achizitie XC60: AWD sau FWD, manuala sau automata

11 posts in this topic

intentionez achizitionarea unui XC 60 sh, renuntand dupa cca 12 ani la un excelent S60 2,4d, 163cp din 2003. investitia fiind una pe termen lung, vreau sa fac alegerea cea mai buna si am nevoie de sugestii avizate de pe forum. fiind vorba de un SUV, ma gandesc ca normal ar fi un 4x4, desi circul 99% pe asfalt, intr-o zona cu ierni uscate (jud. Cta). a doua nehotarare este cea cu privire la transmisie: manuala sau automata, avand in vedere opiniile cu privire la consumul si costurile de intretinere al fiecarei diintre variante, avantajoasa fiind varianta transmisiei manuale. ms! VOLVO pe viata!   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am optat si optez inca pe automata si chiar am 2 automate. Cat despre fwd sau awd asta ramane la alegerea ta. Am xc90 awd si 99% il folosesc pe asfalt uscat ceea ce la fel nu-i prea vad rostul de awd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms pt. raspuns! Ma gandesc ca AWD este de natura SUV-ului. Acum cu Dieselgate-ul asta, alegerea e si mai grea chiar cu privire la insasi SUV-ul.Cat despre benzinare, cam slaba piata... zic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut de o saptamana la un XC60 automat 4x2 din 2015, 2.0 diesel de 190 CP, de la o Toyota RAV4 din 2013 4x4 tot diesel, tot automata, dar de 150 CP, km putini ambele. Este primul Volvo pe care il conduc si este clar superior din multe puncte de vedere, chiar daca nu este 4x4. Referitor la tractiune, cu anvelope de iarna de calitate, nu am avut probleme nici cu tractiunea spate de la Mercedes si BMW. La XC60 sunt de remarcat finisajele super, demarajul si consumul. De vreo 10 ani am avut numai masini automate, cu 2 singure exceptii, dar clar cutia automata este preferata mea din multe puncte de vedere. Spor la cumparare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu diesel-gate-ul care-i treaba?

Vrei sa-ti iei o masina SH de vreo 4-5 ani presupun, cu motor Euro5, pe care o vei putea folosi in cea mai neagra varianta de rezolutie anti-diesel inca vreo 10 daca nu 15 ani oriune in Europa deci pana pe la vreo 20 de ani vechime.

Asta daca nu se vor sesiza asociatiile pentru drepturile proprietarilor si cele de discriminarea drepturilor minoritatilor sexuale, pardon benzino-dizelara ce vor aparea ca mustele pe hoitul stat in soare.

Nu e draq chiar asa de negru.

Masina cutie automata, 4x4 daca nu te deranjaza consumul mai mare putin.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms pt opinii. deja e mai usor. 163 cp nu e prea putin pt. 500 kg in plus fata de un S60 de aceeasi putere?As ramane pe 2.4, daca nu aveti alte pareri... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut uly, 

Si eu as spune ca virgula cutia automata ar fi optiunea - cu atat mai mult cu cat jud. Constanta este aglomerat vara.

Vizavi de tractiune, eu am ales FWD tocmai fiindca circul preponderent pe drumuri unde si un FWD face fata cu brio - am urcat cu ea pe gheata pana sus la Sureanu la apres ski la 1800 m fara nicio problema, cu anvelopele de iarna potrivite. Motivul pentru care spun asta este ca un consum cu 1.5L/100 km in plus nu ma avantajeaza dat fiind faptul ca fac multi km. Eu inca nu am intalnit nicio situatie unde AWD-ul sa fi facut diferenta - repet, cuplul misca masina - si este din plin. Cu anvelopele potrivite nu am ramas nicaieri. 

Arhitectura noua SPA cu cutia in 8 trepte este net superioara din punctul meu de vedere motorului consacrat de 2.5 cu cutia in 6 trepte. 

Cei 163 CP sunt doar o iluzie - cuplul misca masina, iar cei 400 Nm fac ca masina sa se miste bine. Daca vrei ca masina sa se miste si mai bine, pui Polestar si duci motorul la 420 Nm / 215 CP cu garantie Volvo. 

In concluzie, eu as opta pe arhitectura noua SPA cu cutie automata, FWD si cu Polestar. 

Inca ceva: merita dotarile suplimentare de pe Volvo - ACC, BLIS, chiar si sunet. 

Succes la achizitie!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms! sarbatori linistite tuturor!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce concluzie ai ajuns? 

Eu am o dilema in achizitionarea unui XC60 din 2013, inca nu sunt foarte decis nici de model insa volvo mi se pare o alegere buna, doar ca nu stiu foarte multe despre motoarele existente. Am cautat pe cateva site-uri cu date tehnice si pentru modelul din 2013 apar motoare D3, D4 cu caracteristici asemanatoare. Poate sa ma lamureasca careva legat de acest model si cat este de util. Lipsa AWD-ului pentru motorul de 2.0 cat este de importanta? Folosesc masina preponderent pe asfalt dar o mai scot prin natura, iarna pe la munte, pana acum am facut fata si cu un passat B6 FWD insa garda la sol a fost o problema in cateva situatii. 

 

Cutie automata sau manuala, am condus ambele, acum am DSG. Au avantaje si dezavantaje ambele, ma intereseaza fiabilitatea, la masina actuala am schimbat cutia de viteze pentru ca desi intretinuta corect de mine probabil uzura aduca de vechiul proprietar si-a spus cuvantul.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, flaviu2195 said:

La ce concluzie ai ajuns? 

Eu am o dilema in achizitionarea unui XC60 din 2013, inca nu sunt foarte decis nici de model insa volvo mi se pare o alegere buna, doar ca nu stiu foarte multe despre motoarele existente. Am cautat pe cateva site-uri cu date tehnice si pentru modelul din 2013 apar motoare D3, D4 cu caracteristici asemanatoare. Poate sa ma lamureasca careva legat de acest model si cat este de util. Lipsa AWD-ului pentru motorul de 2.0 cat este de importanta? Folosesc masina preponderent pe asfalt dar o mai scot prin natura, iarna pe la munte, pana acum am facut fata si cu un passat B6 FWD insa garda la sol a fost o problema in cateva situatii. 

 

Cutie automata sau manuala, am condus ambele, acum am DSG. Au avantaje si dezavantaje ambele, ma intereseaza fiabilitatea, la masina actuala am schimbat cutia de viteze pentru ca desi intretinuta corect de mine probabil uzura aduca de vechiul proprietar si-a spus cuvantul.  

Manuala , clar!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/6/2018 at 11:57 AM, flaviu2195 said:

La ce concluzie ai ajuns? 

Eu am o dilema in achizitionarea unui XC60 din 2013, inca nu sunt foarte decis nici de model insa volvo mi se pare o alegere buna, doar ca nu stiu foarte multe despre motoarele existente. Am cautat pe cateva site-uri cu date tehnice si pentru modelul din 2013 apar motoare D3, D4 cu caracteristici asemanatoare. Poate sa ma lamureasca careva legat de acest model si cat este de util. Lipsa AWD-ului pentru motorul de 2.0 cat este de importanta? Folosesc masina preponderent pe asfalt dar o mai scot prin natura, iarna pe la munte, pana acum am facut fata si cu un passat B6 FWD insa garda la sol a fost o problema in cateva situatii. 

 

Cutie automata sau manuala, am condus ambele, acum am DSG. Au avantaje si dezavantaje ambele, ma intereseaza fiabilitatea, la masina actuala am schimbat cutia de viteze pentru ca desi intretinuta corect de mine probabil uzura aduca de vechiul proprietar si-a spus cuvantul.  

Salut, 

Din ce stiu eu, poate gresesc, pe XC60 2013 erau asa:

- D3 AWD si D5 AWD - acelasi motor 2.4L 5 cilindri, diferenta de "licenta soft" rezolvabila prin Polestar la D3 AWD - il faci D5 Polestar - 470 Nm / 215 CP. 

- D3 FWD 2.0L 5 cilindri - 400Nm / 163 CP - suficient si asta as spune eu. 

Eu am avut 3 x S60 FWD, acum am un XC60 tot FWD si nu am simtit nevoia de AWD - consumul de 1-1.5L / 100 km plus nitel intretinere mai scumpa nu s-a justificat pentru mine si personal cred ca nu se justifica pentru nimeni la noi. Am urcat cu masina la Sureanu 2.000m la schi, fara sa raman impotmolit, insa cu anvelopele potrivite de iarna - anvelopele fac diferenta. 

D4 este fostul D3 de mai sus - dus la 180 CP ulterior - parca din 2015 incoace. 

Am avut cutie manuala pe primele 2 x S60, pe urma automata 6 trepte si respectiv 8 trepte actualmente - nu am avut nicio problema cu niciuna din cutii. Recomand automata. 

Succes cu achizitia - daca ai intrebari, stii unde ne gasesti. 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0