maharajah

Enigma fuliei

8 posts in this topic

Salutare!

Am si eu o engima de descifrat si as aprecia orice fel de ajutor.

Pe o Volvo V50, 2.0D din 2004 am montata o fulie cu 5 santuri si ar trebui sa am montata o fulie cu 6 santuri (din ce mi s-a spus la service).

Problema e ca cei de la service spun ca nu gasesc fulie pentru modelul masinii mele. Au comandat deja doua si nu s-a potrivit nici una.

Daca cineva stie cum arata cu fulia care ar fi ok pentru v50, 2,0d 2004 il rog sa-mi lase un link cu o poza / produs.

Las cateva poze cu ultima fulie care nu a fost compatibila.

La aceasta fulie mecanicul mi-a spus ca nu poate sa o monteze din cauza tesiturii (se vede in a doua poza). Si mi-a explicat ca la cea veche tesitura aceea nu era, ci era mai degraba o usoara scobitura.

Multumesc!

20180411_090130.jpg

20180411_090123.jpg

20180411_090126.jpg

Edited by maharajah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stie nimeni cum arata o fulie de V50 sau macar cureaua de accesorii cate striatii ar trebui sa aiba? Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vai de capu meu,chiar nu a vrut sa te ajute nimeni?

uite asta e codul care iti trebuie de fulie  8653666

si linkuri catre cele 2 magazine de piese cu variante de fulii

https://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=8653666

https://www.autokarma.ro/cautare-dupa-cod-produs?search=8653666

 

 

Imi pare rau ca ai asteptat atat,mi-a luat 30 sec sa gasesc info

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult @IulianE !

Totusi, problema / enigma e chiar codul.

Daca te uiti in link-urile tale de mai sus o sa observi ca pe acelasi cod fuliile au 151, 152, 153, 154 si 157 diametrul. Sau, mai confuzant pentru mine, sunt si pe 5 pki (nervuri) si pe 6 pki.

Si asa revin la problema initiala. Am fost in service acum 2 saptamani sa fac distributia. Cand s-au apucat de treaba mecanicii mi-au spus ca accesoriile mele sunt pe 6 pki iar fulia montata este 5 pki. Mi-au explicat ca de-asta mi s-a mai rupt cureaua de accesorii si de-asta o sa se mai rupa. Pentru ca fulia e pe 5 si restul pe 6.

 Au cumparat rola intinzatoare, cureaua de accesorii si mai ramasese de adus fulia. Problema a fost ca au adus deja doua fulii care nu s-au potrivit (aduse pe codul de mai sus).

De-asta am pus intrebarea pe forum si mai intreb o data:

-trebuie schimbata fulia daca este cu 5 nervuri si restul accesoriilor sunt pe 6 (sau pot sa merg cu ea si asa)? De mers, exact asa merg si acum, dar s-a mai rupt o data cureaua acum 6 luni.

-stie cineva diametrul si nr de nervuri la fulia de v50.

-are cineva o poza cu o fulie la modelul asta?

Multumesc!

Edited by maharajah
typo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca si la mine,fulia si tot ansamblu de accesorii e pe 6 canale.

Daca te uiti in linkul meu ai 2 diametre foarte apropiate la 6 canale,155 si 153mm,oricare din astea 2 se va potrivi fara probleme,paerea mea 

Ai 3 producatori consacrati care fabrica pe 153-155mm,oricare din astia 3 va merge fara pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

O informatie de nepretuit. Pun rotile in miscare si revin cu info. Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat... Nu trebuia schimbata nici o fulie. E pe 5 santuri. Asa e masina, un model mai rar dar asa e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now