Sign in to follow this  
Followers 0
klaudiu

este o alegere buna volvo v50 1.6 D

5 posts in this topic

Buna ziua , vreau sa va cer parerea despre volvo 1.6 D , am implinit 18 ani de curand si tata vrea sa imi ia masina buna si ma framanta gandul ca motorul este prea mic de 1.6 Diesel desi de la cine as vrea sa il iau mi-a spus ca merge foarte bine si la 190 km/h. Voi ce credeti ?
Masina este 2008 109 cp toate dotarile inafara de piele. pe o parte ma si bucur ca este mic motorul pentru ca are un consum mic , sunt incepator si asisgurarea si impozitul e mic. teoretic imi trebuie masina sa merg prin oras si la facultate si in vara merg in Romania. 

astept parerile voastre. multumesc

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Modelul asta e frumos, dar daca te gandesti sa mergi preponderent prin oras eu zic sa te orientezi spre ceva cu motorizare pe benzina. O sa fi scutit de multe probleme costisitoare gen filtru de particule infundat, injectoare si turbosuflanta infundate, la care reparatiile te ajung la sume egale cu valoarea masinii.

Referitor la motorul de 1.6D, crede-ma ca nu ai nevoie de mai mult, mai ales ca esti incepator. E suficient pt tine, care din cate stiu, trebuie sa mergi un pic mai incet in primul an .

Daca chiar vrei masina asta, sa nu te astepti sa fie la fel de ieftin de intretinut ca si o bicicleta.

Poti cauta pe forum topicuri cu pareri pro si contra despre motorul asta si masina. O sa gasesti foarte multe informatii.

Stima si respect,

M.T.

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In locul tatalui tau, nu ti-as lua masina. Mi se pare ca esti prea imatur, avantat, inconstient. Esti ingrijorat ca motorul e prea mic??? Te linisteste cineva care iti spune ca merge cu 190??? Serios? La 18 ani, incepator, la prima masina?

Sunt sute de mii de oameni care au cumparat masina asta cu motorizarea asta, care le satisface nevoile de a se deplasa. Multi dintre ei cu familii. Pentru ei e suficient. Tu, la prima masina, esti ingrijorat ca nu o sa ii poti da talpa, sa faci liniute.

Daca ai stii cati ca tine sau victime ale celor ce gandesc ca tine vin in garda facuti praf...

Sper din tot sufletul ca nu vei deveni subiect de stiri. Sper sa nu te ranesti, dar si mai mult sper sa nu ranesti pe altii. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, Behu said:

In locul tatalui tau, nu ti-as lua masina. Mi se pare ca esti prea imatur, avantat, inconstient. Esti ingrijorat ca motorul e prea mic??? Te linisteste cineva care iti spune ca merge cu 190??? Serios? La 18 ani, incepator, la prima masina?

Sunt sute de mii de oameni care au cumparat masina asta cu motorizarea asta, care le satisface nevoile de a se deplasa. Multi dintre ei cu familii. Pentru ei e suficient. Tu, la prima masina, esti ingrijorat ca nu o sa ii poti da talpa, sa faci liniute.

Daca ai stii cati ca tine sau victime ale celor ce gandesc ca tine vin in garda facuti praf...

Sper din tot sufletul ca nu vei deveni subiect de stiri. Sper sa nu te ranesti, dar si mai mult sper sa nu ranesti pe altii. 

 Poate ca nu e imatur, avand in vedere ca s-a sinchisit sa intrebe oameni cu "experienta". 

 

8 hours ago, klaudiu said:

Buna ziua , vreau sa va cer parerea despre volvo 1.6 D , am implinit 18 ani de curand si tata vrea sa imi ia masina buna si ma framanta gandul ca motorul este prea mic de 1.6 Diesel desi de la cine as vrea sa il iau mi-a spus ca merge foarte bine si la 190 km/h. Voi ce credeti ?
Masina este 2008 109 cp toate dotarile inafara de piele. pe o parte ma si bucur ca este mic motorul pentru ca are un consum mic , sunt incepator si asisgurarea si impozitul e mic. teoretic imi trebuie masina sa merg prin oras si la facultate si in vara merg in Romania. 

astept parerile voastre. multumesc

 

Eu am 1.6 benzina si merge foarte bine: oras/extra urban. Intr-adevar pe autostrada ajung ( cu greu) la 185 dar nu-mi face mare placere sa stau in masina la viteza asta. 100-120 pe autostrada este excelent, cofortabil si stabil( izolare fonica f buna). Am vazut review-uri intre 1.6D si 1.6 i si a castigat diesel-ul. Eu am mers pe benzina pentru ca o folosesc si in oras si e mai ieftin de intretinut( din cate am vazut eu)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

            Exact ce au spus si colegii.. daca o folosesti mai mult prin oras alege varianta pe benzina. Eu detin 1.6 d 109 cai din 2009 (DIESEL) . Are suficienta putere pentru depasiri etc, dar trebuie sa fi constient totusi cu acceleratia pentru ca nu simti viteza si te trezesti ca ajungi foarte usor la 150-160 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0