Sign in to follow this  
Followers 0
stefanvo

Sfat achizitie S40 2007 2.4 benzina

5 posts in this topic

Salutare tuturor,

Urmaresc forum-ul de cateva saptamani cu intentia de a achizitiona un Volvo. Am ramas foarte placut surprins de calitatea raspunsurilor primite de cei care au postat aici si intreband in stanga si in dreapta se pare ca aceasta comunitate este una deosebita. Mi-ar face mare placere sa pot sa ader si eu prin achizitionarea unui model Volvo, motiv pentru care am inceput sa scriu.

Ca si istoric personal am avut doar motoare pe benzina. Rasfoind forum-ul in paralel cu site-urile de anunturi auto am ramas impresionat de S40(P1) si de S60(P2). S40 pentru designul din interior iar S60 pentru dotarile multiple gasite prin anunturi. Din punct de vedere al motorizarii vazand cat de laudate sunt motoarele D5 si T5 am decis ca imi pot permite costul suplimentar la impozit pentru promisiunea unui motor mai fiabil si mai bine proportionat pe masina.

Modelul despre care as vrea sa va cer parerea este un S40 2007 Benzina - 2.4i. Anuntul de mai jos se incadreaza in bugetul meu, dar aici apar cateva intrebari: km in 11 ani 106000? pretul fata de celelalte anunturi mi se pare considerabil sub medie. Motorul mentionat de 2.4i este T5-ul?

https://www.olx.ro/oferta/volvo-s40-IDaKOsL.html#680c9fa8a4

Orice alte recomandari, sfaturi si atentionari sunt bine-venite. Pe baza raspunsurilor voastre o sa merg sa vizionez masina. Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

2.4i-ul si T5-ul nu sunt acelasi motor. T5-ul este un motor supraalimentat, 2.4i este aspirat.
Rulajul aparent mic se explica usor, consuma mult. :)) Probabil ca o MEDIE cinstita pentru Bucuresti este undeva la 12-14. Glumesc, habar n-am cati km are masina, dar poti incerca macar sa iei contact cu proprietarul pentru a lamuri istoricul masinii (vad ca are suporti de numar de la Primus, dar arata bine; lipseste si bulina de la ITP de pe numarul de pe fata, ori e pusa pe spate, ori este inmatriculata recent in tara si atunci sansele unui istoric verificabil scad).

Daca esti setat pe un motor aspirat 'mare', te poti uita si la asta. E de vanzare de circa un an la Bavaria, pretul afisat scazand considerabil in acest timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, stefanvo a spus:

Salutare tuturor,

Urmaresc forum-ul de cateva saptamani cu intentia de a achizitiona un Volvo. Am ramas foarte placut surprins de calitatea raspunsurilor primite de cei care au postat aici si intreband in stanga si in dreapta se pare ca aceasta comunitate este una deosebita. Mi-ar face mare placere sa pot sa ader si eu prin achizitionarea unui model Volvo, motiv pentru care am inceput sa scriu.

Ca si istoric personal am avut doar motoare pe benzina. Rasfoind forum-ul in paralel cu site-urile de anunturi auto am ramas impresionat de S40(P1) si de S60(P2). S40 pentru designul din interior iar S60 pentru dotarile multiple gasite prin anunturi. Din punct de vedere al motorizarii vazand cat de laudate sunt motoarele D5 si T5 am decis ca imi pot permite costul suplimentar la impozit pentru promisiunea unui motor mai fiabil si mai bine proportionat pe masina.

Modelul despre care as vrea sa va cer parerea este un S40 2007 Benzina - 2.4i. Anuntul de mai jos se incadreaza in bugetul meu, dar aici apar cateva intrebari: km in 11 ani 106000? pretul fata de celelalte anunturi mi se pare considerabil sub medie. Motorul mentionat de 2.4i este T5-ul?

https://www.olx.ro/oferta/volvo-s40-IDaKOsL.html#680c9fa8a4

Orice alte recomandari, sfaturi si atentionari sunt bine-venite. Pe baza raspunsurilor voastre o sa merg sa vizionez masina. Va multumesc anticipat!

https://bavariaused.com/masini/volvo-s40-045449

o masina curata (cred ca o scoti la 4000euro usor)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MMMihai - in primul rand mersi frumos pentru raspuns. Am prins drag de motoarele D5 si T5 in urma discutiilor pe care le-am vazut pe forum in care mai toti le laudati. Deci m-ar interesa mai mult un Turbo decat un Aspirat. Consumul nu e o problema sunt obisnuit cu asta (Mondeo-ul meu mananca 13-15 in conditiile in care merg noaptea la 12 si ziua la 15). Masina din anunt pare mai de incredere avand in vedere ca ma gandesc(in naivitatea mea) ca cei de la Bavaria nu ar umbla la km. Faptul ca are ceva timp de cand e postat anuntul ma incanta si mai mult ca inseamna ca am loc de negociere. Ca si comparatie motorul 2.4i fata de un D5 sau T5 (care apropo sunt destul de rare prin anunturi) care este mai fiabil si care ofera o senzatie de condus mai profunda? E o diferenta notabila intre ele? Merita sa astept sa gasesc un D5/T5?

@Vicu - multumesc frumos pentru confirmare - am trimis deja mesaj la Bavaria sa merg sa o vad. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.4i suna mai bine in acceleratie insa consuma cat T5 dar trage mai slab . Totusi e motor fiabil insa costisitor de intretinut fata de suratele mai mici . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0